SKIF

На фона на почти явното управление на ГЕРБ с ДПС, достойно за определението „турско робство”, премиерът Бойко Борисов се оказа поддръжник на „турското иго” и гарант, че българските деца ще получат традиционно образование. 

Часове след като лондонската диаспора изненада Борисов с неприятни въпроси за колаборации с ДПС и затваряне на очите как е забогатяло „острието” на етническата партия - Делян Пеевски, турското робство отново се оказа спасителен пояс. Четирима кметове на „възрожденски” градове, както се определиха управниците на Сопот, Копривщица, Калофер и Карлово, успяха да се срещнат с премиера и да осребрят визитата си.

Облечени в стилизирани народни носии с нарисувани гайтани (за жалост без калпаци), те внесоха подписка „против подмяната на българската история”. Въпреки че никой не се кани да променя нищо в учебното съдържание, а просто материалът от един клас ще мине в друг, през последните 2 седмици вълненията сред народа (предимно нечетящия) по темата не стихват, а жителите на Подбалкана даже организираха митинги. Премиерът, известен със слабостта си към индиански исторически четива, пък каза, че се гордеел с тях. 

На патетична среща в Министерския съвет кметовете връчиха на Борисов книга и снимки с възрожденско съдържание, след което използваха повода да измолят пари за закъсалите си общини. Патриотизмът у нас се продава скъпо и съответно премиерът моментално отпусна на „възрожденците” спасителни средства. Те пък му отговориха с пламенни речи пред журналистите, като се държаха за сърцето и се покланяха пред микрофона. Кметовете показаха завидни исторически познания, които не биха им гарантирали преминаването от пети в шести клас. Според един от тях Освобождението на България от турско робство е било най-бързо в света (какво са някакви си 500 години?). Самият процес траял 16 години – от 1862 до 1878 г., като заслугата била на Копривщица. След като отрече заслугите на цели поколения радетели за национална свобода, управникът пропусна и истинската причина за Освобождението – поредната Руско-турска война. 

Непознаването на такива важни факти от историята ни от страна на управляващите е шокиращо, затова е много важно премиерът да спази обещанието си и да гарантира, че хора с подобни знания  няма да могат поне в бъдеще да завършват гимназия. 

Едновременно с театралната случка, стана ясно, че за седмица още 150 историци, учители, музейни работници, архивисти, езиковеди, социолози, културолози и други изследователи в областта на хуманитаристиката и социалните науки са поставили подписите си под писмото на учените от БАН, които защитиха термина „османско владичество”. Той над десетилетие присъства в учебниците по история и ще си остане там. Към БАН са се присъединили учени от Софийския университет, НБУ, Великотърновския, Пловдивския, Югозападния университет, Националната библиотека и др. Писмото е внесено в Народното събрание и Министерството на образованието и науката. 

ЕДНО КЪМ ЕДНО 

Бойко Борисов, премиер:

"Днес се срещнах с кметовете на Сопот – Деян Дойнов, Калофер – Румен Стоянов, Копривщица – Генчо Герданов и зам.-кмета на Карлово – Стойо Карагенски. Запознах се с подписката, която върви във възрожденските градове в защита на българската история. Считам, че ние сме длъжни да съхраним и пазим историята на дедите ни и трябва да продължаваме да възпитаваме децата си в духа на българските традиции и обичаи. Гарантирах им, че няма да се прави компромис с българската история и не бих позволил да се подменят факти и събития в учебниците. Истински се гордея от будната реакция на гражданите."

Стойо Карагенски, зам.-кмет на Карлово: 

"Запознахме премиера с подписката, която върви във възрожденските градове. Премиерът заяви, че се гордее от реакцията на будните граждани, че той е гарант за това, че има граници в нашата история, които не трябва и не бива и няма да бъдат прекрачени и че няма да има компромиси с историята. Това, което са учили нашите деди, нашите родители и ние, това ще учат и нашите деца. Радваме се, че на тази среща се обсъдиха конкретни проблеми в населените места." 

Деян Дойнов, кмет на Сопот: 

"Изключително възхитен съм от срещата, която проведохме с премиера на Република България Бойко Борисов относно това, което се случи с историята на България. Дойдохме с най-добри намерения, нямаме нищо против никой, просто искаме наистина историята да се съхрани, да се спазва, така че да възпитаваме децата си в една патриотична държава, която държи на националните ценности. Другото, което разрешихме с премиера, знаете че община Сопот беше в изключително тежко финансово състояние – 10 милиона дългове. Благодарение на държавата първата стъпка беше направена точно преди Нова година. Аз още не мога да повярвам толкова бърза и адекватна реакция от страна на правителството, от страна на г-н Борисов и ресорните министри. Премиерът разпореди всички дългове, които ВМЗ има към община Сопот да бъдат разплатени, така че с гордост мога да кажа, че община Сопот до броени часове ще бъде финансово независима. Благодаря от цялото си сърце и душа за това, което се случва."

Румен Стоянов, кмет на Калофер: 

"Изключително щастлив и впечатлен съм от цялата реакция на г-н Борисов, когато всички будни възрожденски градове започнаха да събират подписи против намерението на Министерството на образованието. Веднага смяна на министъра, а днес стана гарант, че това никога няма повече да се случи. Ние също сме на среща да разговаряме по каквито и да е проблеми. Мемориалният комплекс има нужда от ремонт, още в сряда на Министерски съвет ще се обсъди отпускането на 300 000 лева. Сърдечно благодаря от името на цялото общество на Калофер за това."

Генчо Герданов, кмет на Копривщица: 

"Искрено благодаря на г-н Борисов за оказаното внимание, благодаря за това, че поддържа турското иго – така ще го кажа, защото аз съм от града, в който е тръгнало Освобождението на България. Точно 140 години след няколко дни ще честваме и мисля, че копривщени с право са обидени. България е известно, че е най-бързо освободилата се държава от Османската империя от 1862 година до 1878 година – само за 16 години е продължило това нещо - и България е свободна. Именно от Копривщица е тръгнало всичко. Там е избухнала първата пушка и огромно благодаря на г-н премиера за оказаното  ни внимание. Благодаря от името на цяла Копривщица."

 

 

 

„Животът е това, което ценим повече от всичко, но пазим по-малко от всичко.“

О'Хенри, американски писател, роден на 11 септември преди 162 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.