След като петокласничка Теодора Божкова  от столичното 35-о училище „Добри Войников“ написа жалба до председателя на Държавната агенция за закрила на детето срещу тежките раници на учениците, зам.-министърът на образованието Таня Михайлова предложи "решение" на проблема, съобщи bTV.

Майката на ученичката, Лилия Божкова, разказа, че Михайлова е предложила тетрадките на учениците да са по-нисък клас – по-некачествена хартия, но по-леки.

„Не смятам, че това е решение, защото децата сега изграждат почерка си и е хубаво да пишат на по-висок клас тетрадки. Предпочитам учебниците да са по-нисък клас, но с повече съдържание, за да няма нужда от допълнителни помагала и сборници”, каза Божкова.

Учебници с повече от 64 страници да се издават в две части и учениците да носят в раниците си само тази, която им трябва. Това е друга от дискутираните идеи в Министерството на образованието. На него очевидно му убягва абсурдността на целия учебен процес, особено видима в началния курс и прогимназията. Там децата са изключително натоварени за разлика от учениците в гимназията, които ходят с по една тетрадка на училище. 

За сравнение в редица западни държави учебните помагала стоят в училище и домашни за вкъщи не се дават. 

„Природата казва на жените: „Бъди красива, ако можеш, мъдра, ако искаш, но бъди уважавана – това е най-важното.“

Бомарше, френски драматург, роден на 24 януари преди 293 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...