SKIF

4000 камери са монтирани в стаите и в коридорите във всяко училище в страната. Умни датчици улавят съмнителни сигнали. Мобилни групи от МОН следят ситуацията. Купища квестори обикалят като стражари. Струпани са полиция и жандармерия. Пиле не може да прехвръкне. Зрелостниците, които се явяват на матурата по български език, минават две проверки – на входа на училището и на входа на стаята, в която държат изпита. Изземват им се телефоните, чантите, якетата. Вземат им дори двете черни химикалки, които са длъжни да си носят, и им дават други. 

Престъпници ли се явяват на изпита в ранните зори? Закононарушители ли бяха викнати да мръзнат пред училищата един час преди матурите, при положение че училищата останаха заключени чак до 7.45 ч? 

Не, децата ни, поредният випуск, който си хвърля шапките, че се е отървал от съмнителното ни по качество образование. И който предстои да се влее в корумпираната действителност, която примирено обитаваме. 

Безпрецедентните мерки срещу преписвачите тази година надминаха миналогодишните. Министерството на образованието и науката (МОН) се надскочи. Колко струваха нововъведенията, които трябва да гарантират честността на изпитите? На данъкоплатците не се дължат такива обяснения, когато със средствата от техните данъци се инвестира в полицейщина. За това пари винаги има. 

И не само – леличките и възпитателките в детските градини да треперят. Задава се голям „Биг брадър“ и при тях. Освен подслушвателните устройва в играчките и дрешките на малчуганите, МОН ще им постави камери, за да не могат да се карат на децата. Да видим тогава ще посмее ли някоя преподавателка да се почеше или леличка да се прозине! МОН е там и подслушва. МОН бди.

Докъде се докарахме на 28-ата година от началото на Прехода… Вкарахме децата в антиутопията на Оруел. Към възрастните обаче, онези на отговорните постове, сме толкова милозливи. Защо?

Какво пречи и на тях да им устроим същия „Биг брадър“? Защо да не зашием подслушваща флашка в пеша на сакото на премиера Бойко Борисов? Не трябва ли камерите денонощно да ни предават как законодателства депутатът Делян Пеевски в сараите? Защо заседанията на Министерския съвет да са скрити за публиката? Гражданите нямаме ли право да гледаме в реално време как се вземат решенията в държавните агенции и как се разпределя на порции публичното богатство? 

Искаме мобилни екипи в кабинетите на министрите и изпълнителните директори на всички държавни фирми. Също и редовно да се проверява съдържанието на чантата на главния прокурор Сотир Цацаров. 

Като ще има драконовски мерки, да заложим капаните там, където наистина се случва нещо! Когато обърнем с хастара навън тайните на трите власти, ще можем  да сме спокойни, че наистина има сигурност в тази държава.

 

„Жената, която не обича недостатъците на своя мъж, не обича и него самия.“

София Лорен, италианска актриса, родена преди 90 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.