НИКОЛАЙ СЛАТИНСКИ, „Фейсбук

Продължавам да смятам, че освен решително да прилагаме мерките днес, ние - като държава, общество и граждани - трябва да мислим и малко по-надалеч. За да прогнозираме и предвиждаме. И да сме подготвени. Така няма да тичаме след проблемите, а ще ги изпреварваме и неутрализираме.

Мога да споделя моето мнение в областта, в която се трудя - висшето образование. Трябва да си дадем сметка, че завършването в срок на тази учебна година е невъзможно. Няма защо да се заблуждаваме. Е, да, можем да имитираме и симулираме учебен процес, да отбием номера, да плеснем с ръце и да се прегърнем, но това е лъжа и измама. Нека не се заблуждаваме, нека не осакатяваме знанията на студентите и слушателите!

Предлагам следното и то може да се разглежда като идея, която би могла да се оптимизира. Важна е идеята:

1. Незабавно, категорично и безусловно преустановяване на всякакво ходене до университети, колежи, специализирани училища и академии на абсолютно всички преподаватели!

2. Учебната година се удължава с 3 месеца и приключва на 30 септември.

3. Следващата учебна година започва на 1 ноември и продължава до 31 юли 2021 г. По-следващата учебна година започва от 1 октомври 2021 г.

4. В следващите два месеца - април и май - преподавателите в университетите преработват и изпращат на студентите си всички материали за учебния процес - лекции, съпътстващи текстове, презентации, допълнителна литература на файлове (за да не си търсят студентите сами и всички да имат еднакъв достъп до необходимото), съобразени с това, че няма аудиторни занимания.

Студентите трябва да могат да се готвят, но и да се грижат за живота и здравето на своите семейства, родители и роднини, те не могат просто да бъдат студенти, които само дето не ходят на занятия. Тогава ще има маса хора в болници и на мнозина няма да им е само до "зубкане".

5. През юни и юли преподавателите - надявам се дотогава всяко висше учебно заведение ще е създало за целта необходимите условия - ще провеждат он-лайн консултации, ще задават упражнения и тестове, с които да идентифицират неусвоените знания и ще подпомогнат запълването на празнотите - тези тестове и контролни няма да влияят на крайната оценка, а ще са насочени само към оптимизиране на учебния процес и повишаване на ефективността му.

6. През август и септември ще се проведе изпитната сесия с всичките й етапи!

7. С помощта на он-лайн платформи катедрените колективи всяка седмица, факултетните органи на всеки две седмици и академичните ръководства на всеки три седмици да получават за оптимизиране и контрол пълна информация как върви обезпечаването на учебния процес с лекции и материали и как върви контролът върху усвояването на учебния материал.

Този текст може да се счита като отворено писмо до президента, министър-председателя, министъра на образованието и науката, председателя на Съвет на ректорите, министъра на вътрешните работи и министъра на отбраната.

 

„Жената, която не обича недостатъците на своя мъж, не обича и него самия.“

София Лорен, италианска актриса, родена преди 90 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.