Преподавателят по физика Теодосий Теодосиев е вероятно най-известният учител в България в момента. Изказването му, че в България матурите са зона на организираната престъпност, предизвика множество коментари. Предлагаме ви интервю с Теодосиев, дадено за Ива Капкова от „Канал 3”.

------

Г-н Теодосиев, качествено ли е образованието ни днес?

- Прекалено много се лъже, защото в България, в продължение на годините, от качество се премина към количество. Това е дълъг процес, не е от сега.

Също като жабата, която се варяла на постепенно повишаване на температурата. Падна трудовият морал в българското училище.

- И първото деморализиращо нещо е това, че в България има толкова много висши учебни заведения - 57 университета, че всеки ученик, който изкара две плюс, дори без диплома, може да бъде приет за студент и след две-три години да си узакони диплома за висше образование. Това само по себе си води до хиперинфлация на средното образование. Няма стимул ученикът да учи качествено, защото, така или иначе, ще го приемат. Няма стимул учителят да преподава качествено, защото, така или иначе, учениците му ще влязат все някъде. И третата възможност е, че дори и да не се учи ученикът, да си плати, т.е. родителите му да платят, и той да учи някъде, където гарантирано да получи диплома.

Или пък родителите ще набият учителя, за да не му пише ниска оценка.

- Е, това вече е още по-сериозното. Това е падане на морала на цялото общество и тук сме безкрайно далеч от европейците, макар че формално сме членове на Европейския съюз, но сме твърде далеч от морала и на един европейски ученик, и на един европейски учител.

Не се ли учудвате как в тази ситуация на девалвация и инфлация на образованието ни на всяко ниво, Вие все още имате талантливи ученици, които да подготвяте по физика?

- Ами вижте - това е моралното малцинство. Нали много се говори, че тези, които движат света, били моралното малцинство. Има го това морално малцинство. Има хора, които работят истински. И аз мога да посоча за пример един бизнесмен от Бургас - Тодор Иванов, който отива в техническите университети, присъства на лабораторните упражнения и сам си намира тези студенти, които най-качествено работят. Той ги пита на място кое как са направили. На място си подбира специалистите. Той е в Топ 3 на производителите на оборудване за радиостанции. Това е връзката между бизнеса и науката, реалната връзка. Слава Богу, има и такива хора.

А как от първенци по математика и грамотност се сринахме изведнъж до дъното?

- Не е изведнъж. Тези неща стават постепенно, постепенно и едната от причините е това широко отваряне на всички врати в образованието. И когато всички врати са отворени, човек просто няма стимули. Липсва необходим минимум неблагоприятни условия. Липсва конкуренция. Значи едно пазарно стопанство е конкурентно стопанство - при нас няма конкуренция. Когато има 57 университета в една държава, която е колкото един град в Европа... Аз не знам град в Европа, който има 57 университета! В Бостън има два-три университета, а у нас - 57. Това не е нормално! Оттук тръгва хиперинфлацията.

И тя тръгва още от училище.

- Да, тя тръгва още от училище. От падането на критериите. От тия количествени показатели, че всяко училище получава делегиран бюджет, въз основа на бройката ученици и оттам нататък "мъртвите души" на Гогол. Директорите и учителите са заложници на делегирания бюджет. Като манифактура на долнокачествени продукти, където ученикът и да учи, и да не учи, задължително трябва да получи диплома. Учителят и да работи, и да не работи - задължително трябва да стигне до пенсия.

Вие казахте, че са престъпници учителите, които надписват оценките.

- Ами това е форма на организирана престъпност! Раздаването на дипломи в България е форма на организираната престъпност. При едни сериозни критерии за прием във ВУЗ няма да е така. А у нас в голяма част от висшите учебни заведения просто няма критерии. Никъде в Европа няма такова нещо да се явяваш на предварителен изпит 4-5 пъти и да те приемат само по матурата. Е, има в Германия, но там отпадат още първата година в самия университет. Там има сериозни критерии в университета.

Какъв е изходът от този порочен кръг?

- Трябват някакви много крайни мерки. Първата мярка е съкращаване на висшите учебни заведения, намаляване драстично на бройката, съкращаване драстично на бройките „държавна поръчка" и не само тях, на платеното обучение също. На първия етап поне това ще доведе до един стрес, което ще накара малко от малко ще започнат да работят и учениците, и учителите.

Никой няма воля обаче да го направи.

- Ами защото, който го направи, ще загуби следващите избори. Който направи тези дълбоки промени, ще загуби следващите избори. Аз го казах на предишния министър Танев. Защото има порок в обществото. Това е седмият смъртен грях - мързелът.

Родителите още ли се бунтуват заради високите Ви изисквания?

- Има родители, които искат за нулеви знания децата им да получават високи оценки и да влязат някъде. Да получат някакви дипломи, че после щели да бъдат безработни. Това не бил мой проблем. За щастие пък има и други родители, които искат децата им наистина да знаят много, да бъдат наистина конкурентоспособни, но не съм сигурен, че това е устойчива тенденция, защото тези родители са малцинство, за съжаление.

(Със съкращения;заглавието е на редакцията)

 

„Жената, която не обича недостатъците на своя мъж, не обича и него самия.“

София Лорен, италианска актриса, родена преди 90 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.