SKIF

В края на ваканцията образованието кипи от безумията на ресорното министерство.

Просветният министър Красимир Вълчев в четвъртък се видя принуден да спре разпространението на черно-бял вариант на учебниците за осми клас. Причината е завихрилият се скандал в социалните мрежи, подклаждан от леви политици. Според тях евтиният вариант на помагалата щял да раздели децата на бедни и богати - бедните щели да си купуват черно-белите книги, които са с 30% по-евтини, богатите - луксозните с цветни картинки. 

Резултатът - след забраната на министъра на пазара остават само по-скъпите цветни учебници. Честито на родителите, които ще ги платят след броени дни!

Министърът явно скоро не е стъпвал в училище и не е виждал деца, иначе щеше да знае, че никой не гори от желание са купува мухлясалите от скука учебници, още повече пък цветни. Какво да й е цветно например на литературата за осми клас? Или на учебника по български език - и той от банален по-банален. Какви ще са цветните картинки в математиката, в химията, във физиката? Или номерът е да се печели на гърба на родителите? Как пък у нас все формата е на фокус, а съдържанието - никога? 

Всъщност всички възмутени очевидно нямат ученици в горния курс. Ако имаха, щяха да си траят и да правят това, което всички родители правят - купуват учебници втора употреба, търсейки най-ниската цена, а на края на годината - обратно всичко на продавача. Някои учебници, за жалост, наистина не си заслужават отварянето...

И за да е пълен циркът, да попитаме - какво стана с протестите и разправиите в Софийската математическа гимназия (СМГ) - уж най-елитното училище у нас? Ако селските скандали там са белег за елит, какво ли става в неелитните учебни заведения...

Едва ли има наблюдател, който да е наясно кой е правият и кой кривият в спора между директора и уволнената учителка по математика. Въпросът е, че МОН се включи с цялата наглост, на която е способна държавната власт, и вместо директорът и учителката да се разберат в съда, сега силово ще бъде наложен нов директор. Не че защитаваме стария - изобщо не познаваме достойнствата му, освен от хвалбите на протестиращите в негова полза родители. Но когато, за да бъде отсранен, му се намират кусури за часовете по музика, очевидно е, че министерството действа като рекетьор. Шефката на столичния инспекторат Ваня Кастрева очевидно е въвлечена в интригата, щом притиска директора да подава оставка - грозна картинка. Ако е за уволнение, да намери начин да го уволни тя! 

И дано не прозвучи като заяждане, но е много жалко, когато хора с претенции, че образоват децата ни, говорят в ефира на БНР с толкова баналности, повторения и неумеещи да членуват правилно думите. А вероятно по тях се равняват редовите учители... Такива безпросветни времена доживяхме, после учиниците били криви!

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„В живота, както и в изкуството, аз мога да се справя със себе си и без Господ Бог. Но не мога да съществувам - аз, страдащият човек - без нещо по-голямо от мен, нещо, което изпълва целия ми живот - без творческата сила.“

Ван Гог, холандски художник, роден на 30 март преди 170 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията