Синдикатът "Подкрепа" в Пловдив излезе със становище по повод ареста на двама преподаватели от Университета по хранителни технологии в Пловдив след разследване на „Господари на ефира”, съобщи plovdiv24.bg.

Проф. Николай Банков, шеф на катедра "Електротехника" и проф. Симеон Василев от катедра "Техническа механика и машинознание" бяха задържани с обвинения в корупция, защото според прокуратурата искали от свои студенти по 300 лв, за да им пишат по-висока оценка на предстоящи изпити. Сигналът е подаден от потърпевши студенти и на професорите е направен капан с белязани банкноти. 

"Аз съм меко казано шокиран, че човек може да си позволи да си заложи авторитета за тези суми. Те ще бъдат отстранени от университета", коментира Кольо Динков, ректор на университета, цитиран от vesti.bg. 

От министерството на образованието заявиха, че има следствие и трябва да се изчака.

Eто становището на "Подкрепа":

Върви, народе възродени,

към тъмни бъднини върви,

с корупцията, таз сила нова,

съдбините си ти провали!

В навечерието на най-светлия и уникален български празник на Знанието и Духовността, решихме да не останем безразлични към този случай. На повърхността на обществения живот изплува новината за нея, КОРУПЦИЯТА, в учебно заведение, в пловдивски ВУЗ. Има нещо парадоксално - именно в Пловдив, откъдето тръгва честването на празника, посветен на науката, двама професори от УХТ бяха уличени в корупция и задържани. 

Горко на народ, който гради бъдещето си с купени изпити и оценки, с неподготвени специалисти, с огорчени и демотивирани млади хора, чиито знания не са били оценявани по достойнство!

Горко на народ, който допуска в храмовете на знанието да влизат търговците. С наука и нравствени ценности обаче не се търгува!

Горко на народ, чиито управници си затварят очите пред корумпирани служители на всички нива и във всички сфери!

В името на БЪДНИНИТЕ крайно време е да спрем да си затваряме очите пред безобразията и ставаме съучастници с бездействието си и с максимата, че у когото е ножът, у него е и хлябът!

Млади хора имаха смелостта да се противопоставят на своите преподаватели и подадат сигнал срещу тях. Те дават добър урок за гражданска нетърпимост.

Поставиха и началото в борбата срещу корупцията във висшите учебни заведения, а това е най-трудното. Длъжни сме да ги подкрепим и да се чуе и нашият глас, на техните родители! 

 

 

 

 

 

„Когато обичаш литературата, книгите и големите поети, дори най-циничните, има нещо, което те тегли нагоре.“

Жана Моро, френска актриса, родена на 23 януари преди 97 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...