Строителите на старата българска столица Плиска карат отнякъде „автентични“ колони и камъни, обяви премиерът Бойко Борисов при посещението си в там в събота. 

„Виждате вече, колко колони и камъни, автентични, се докараха. Там, където няма - с другото строителство, да може хората да придобият истинския вид и на водоизточните, и... Но тук Климент, Наум, Ангеларий са писали книгите, така че полагаме огромни грижи! Целта не е да направим обект! Този е различен от всички останали - тук е писмеността и християнството“, каза премиерът, цитиран от БНР.

„Полагаме огромни грижи, това са автентичните камъни, които взехме от различни места, след като базиликата е била разрушена“, обясни Борисов. Той не уточни откъде кара „автентичните“ строителни материали, но тези, които са видели Ларгото, могат да си представят как ще изглежда и Плиска – с чисто нова зидария. 

Борисов заяви, че правителството ще продължи да дава средства за реставрацията на Голямата базилика в Плиска. До момента то е отпуснало около 900 000 лв. от парите на данъкоплатците. 

„25 000 туристи са минали от тук през тази година, а направим ли го, аз съм убеден, че туроператорите ще повишат интереса си. Обещал съм ще даваме колкото средства трябва“, цитира го Дарик радио. Той заяви, че за възстановяването на базиликата се ръководи само от мнението на експертите историци и реставратори.

Колкото по въпроса какво са писали в Плиска Ангеларий, който умира няколко месеца след пристигането си, и Климент Охридски, който е изпратен в Македония – Борисов явно се е объркал, но няма да се заяждаме на дребно.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Човешкото съзнание е вид битка. А знаем какво ни казва Толстой за битките във „Война и мир“. Никой не знае точно какво се случва по време на битка.“

Сол Белоу, роден на 10 юни преди 108 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"