Министерството на образованието и науката (МОН) се отказа да скъсява лятната ваканция и няма да предлага учебната година да започва на 1 септември, съобщи просветният министър Красимир Вълчев. Той посочи, че ще се съобрази с аргументи като високите температури и липсата на климатизация в училищата.

"Отказът от скъсяване на лятната ваканция вероятно ще бъде за сметка на трите дни между 2 и 5 януари. Няма да я има двуседмичната зимна ваканция", посочи той.

Министерството предизвика силно възмущение в обществото с несъстоятелните си аргументи да кара учениците и учителите да стоят в жегата в училище. Учебната година и без друго вече беше удължена и първи клас например вече не завършва на 24 май, а през юни, прогимназията също е удължена. 

МОН срещна най-много възражения от страна на учителите, които коментираха в различни медии, че механичното съкращаване на лятната ваканция няма да реши нито един от тежките проблеми на българското образование: претъпканите паралелки, неравномерното финансиране, остарелия учебен материал, нездравословната среда, обездвижването на учениците, тежкото натоварване на най-малките ученици, затрупването на учителите с бюрокращина и липса на свобода. 

Министерството на образованието и науката ще приеме предложението учебната година да не навлиза в юли месец, т.е. след 30 юни, каза просветният министър. 

 

 

 

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.