Няколкостотин души се подписаха за по-малко от 12 часа под петиция за пенсиониране на директора на Националния исторически музей Божидар Димитров. Към 10.10 ч. подписите са 330.

В подписката се казва:

„Настояваме Божидар Димитров (роден 1945 г.) да бъде пенсиониран от поста директор на НИМ. Този човек:

- обижда научната общност с недоказани твърдения и небивалици

- обижда националното чувство с търгашеското си отношение към наследството, превръщано в бутафория за пред туристи

- обижда вярващите християни с езически измишльотини

- обижда публичния морал с гордостта си от това, че е бил сътрудник на Държавна сигурност, с конюнктурната смяна на политически убеждения, с грубиянското си поведение в медиите.

Поводът е скандалът с готвената търговска сделка с вода от открития кладенец в Плиска, която Димитров наля в туби, а църковен служител освети. На 15 август, когато е църковният празник Голяма Богородица, флакони с водата с марката на „Рефан” трябваше да вървят безплатно с всеки продаден в. „Стандарт” в търговските пунктове „Лафка”. Сделката е под въпрос, след като под натиска на общественото мнение в сряда премиерът нареди на Димитров да преустанови това.

Петицията може да бъде видяна тук.

 

 

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.