SKIF

"Ще разпоредим на инспекторатите по образованието децата да ги довеждат тук на зелени училища, да се учат и историята, която имаме, да я познават. Защото мен Божидар Димитров ме обучава и ако ви изпитам, ще видите каква славна история има тук". Това заяви Бойко Борисов пред събралите се ученици на откриването на обновения археологически резерват "Деултум" край село Дебелт в бургаската община Средец, съобщи "Дневник".

Досега управляващите непрекъснато изтъкваха какъв туристически поток ще се извие към бутафориите, които никнат като гъби из цялата държава. Вече е ясно обаче, че "трафикът" ще се прави от ученици, които ще бъдат задължени от инспекторатите по образование да обикалят из фалшивите крепости и църкви из родината. Така обучението по история, което и сега невинаги заляга върху автентичността и обективността, ще бъде впрегнато в "мелницата" на псевдопатриотизма. 

Премиерът както винаги премълча факта, че смисълът на безумното изливане на бетон върху архитектурните ни старини е "усвояването" на средства, най-често европейски, от наши фирми. 

"ВИДИМИ РЕЗУЛТАТИ"

"Ние не обещаваме, ние показваме. Всичко, което сме направили за археологическия комплекс „Деултум”, е важно за туризма в региона и образованието на децата. Ще разпоредим на РИО по време на зелените училища децата да посещават този и подобни културно-исторически обекти, за да познават добре историята ни. Възложих на заместник-министъра на регионалното развитие да провери по коя от програмите можем да възстановим и баните, и всички обекти, които са свидетелства за уникални постижения от II век. В момента се възстановява най-старата българска църква в Плиска. Навремето много храмове са били разрушени и камъните от тях са били използвани при направата на жп гари. Отделихме много средства и време, за да бъдат събрани всички запазени артефакти и Голямата базилика в Плиска да бъде реставрирана в максимално автентичен вид."

Бойко Борисов във "Фейсбук"

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Мисля, че генерално човек не може да живее без религия. Някои могат да я заместват с култура, какъвто е случаят при мен.”

Марио Варгас Льоса, перуански писател, роден на 28 март преди 89 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...