Учители от средните училища с профилирано изучаване на изкуства ще излязат на протест на 8 февруари от 10 ч. пред Министерството на образованието и науката, съобщи bgonair.bg. Те не са съгласни с новия образователен закон, който орязва разширеното изучаване на изкуства в гимназиите. 

Според директорите на засегнатите училища кандидатите за първи клас няма да бъдат избирани според таланта и желанието си да се занимават с изкуства, а според това колко близо е домът им до училището. Проблеми има и с приема след пети и седми клас. 

Директорът на 144 СОУ "Народни будители" в София - Величка Николова, заяви, че е от ключово значение кандидатите да бъдат приемани чрез изпити. Това обаче вероятно няма да им бъде разрешено. Сега училището е поставено пред дилемата или да остане без ученици през новата учебна година, или в пъти да намали часовете по изкуства, обясни тя пред телевизията. 

"Нашите деца са различни от останалите ученици, защото те се интересуват от това, което правят. Самата организация на процеса в училище е, че има приемственост, която кара децата да се чувстват в своя среда", коментираха учители.

 

„Жената, която не обича недостатъците на своя мъж, не обича и него самия.“

София Лорен, италианска актриса, родена преди 90 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.