ИВО БАЛЕВ, "СЕГА"

"Светът е динамичен" - обясни Бойко Борисов странните събития в българската енергетика по време на дълъг брифинг в Брюксел.

На българските журналисти Борисов говори с обичайното си уж-простодушие, че сутринта чешкият премиер "буквално го информирал" за сделката на годината - бизнесът на ЧЕЗ в България премина в ръцете на стратегическия инвеститор Гинка от Пазарджик.

От тази сделка шокирани и изненадани бяха много хора. На първо място Делян Добрев (бивш енергиен министър, актуален председател на енергийната комисия, бежанец от политиката, който след кумския скандал в Хасково си подаде оставката като депутат, парламентът не го пусна да си ходи, после Конституционният съд обяви, че няма такова нещо като отхвърлена оставка, но междувременно Добрев си оттегли оставката и остана депутат). Добрев призна, че първоначално помислил новината за фалшива - Гинка със семейната си фирма купува 1/3 от електроразпределението в България?!?!

За сделката обяви, че е шокиран и чешкият милиардер енергетик Яромир Тесарж, собственик на "Енерго-Про". 

Изумлението си обяви и вицепремиерът Валери Симеонов.

Изненадана беше и министърката на енергетиката Теменужка, която подаде оставка, защото била в близки отношения с Гинка. 

Въобще - не сте само вие изумени! Всички освен Гинка (и може би Терез и Масуд) са шокирани и фрустрирани от тази сделка.

Обратно в Брюксел и брифинга на Бойко Борисов. 

Докато разхождаше репортерите по всички актуални теми, една ръка се протегна и направи жест, който при наличие на коса би бил нещо като приятелско разрошване. 

Това беше ръката на Жан-Клод Юнкер, председател на Европейската комисия и единствен мъж в света, с когото Борисов се целува по устата.

- Какво означава това? - изрази обществения интерес репортерка.

Борисов мисли около 3/4 от секундата и състави алтернативен факт, без да му мигне окото. 

- Ми - прокашля се Борисов, - преди малко канцлерката каза на Ципрас, че се е подстригал като мене, много късо. И може би оттам тръгна тази закачка!

Погледнахме го Ципрас как се е издокарал в Брюксел - с обичайната си прическа е - нищо общо с главата на нашия. Но талантът си е талант - стратегическа дълбочина!

След това премиерът обясни на журналистите, че се уговаря с държавните мъже на франкофонските държави от Европа да направи една франкофонска среща във Варна.

- Колко човека от правителството ви знаят френски? - попита Георги Готев, журналист от базиран в Брюксел сайт, франкофон и бивш наш колега.

Борисов тактично замълча.

__________

Рубриката "Бонжуар" представлява почитание към приноса на Борисов за франкофонската култура. Преди време "Фигаро" разказа, че този поздрав използвал премиерът ни в Елисейския дворец, когато салютирал тогавашния президент Саркози - комбинация от здравей (bonjour) и добър вечер (bonsoir). С "тука всички сме парлевуфрансе" пък Борисов посрещна сегашния президент Еманюел Макрон при посещението му в България. Изразът в заглавието - "Аляна, галяна пуртукаляна", произлиза от българския фолклор - нашите деди са предрекли появата на Глава, която ще е галена от три папи и един председател на ЕК. Неговата глава е Алена като астроложка, Галена като фолкпевица и портокалена като тиква.

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„В слушането на музика, четенето на книги и гледането на филми наравно участват както създателите, така и консуматорите. Всеки със своята интелигентност, глупост, тъга, веселие, моментно настроение.“

Рангел Вълчанов, български режисьор, роден на 12 октомври преди 96 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.