Изложба, посветена на 85-годишнината от рождението на Григор Вачков, е открита на алеята пред Народния театър "Иван Вазов", съобщи bgonair.bg. Тя е озаглавена "Аз искам да играя нечовешки роли!". Актьорът почина на 47 г.

Експозицията е част от програмата на Софийския театрален салон и се организира със съдействието на Гилдията на театроведите и драматурзите към Съюза на артистите, с подкрепата на Столична община и Атера Дизайн.

Григор Вачков е роден на 26 май 1932 г. в плевенското с. Трънчовица, завършва лозаро-винарския техникум в Плевен, а после ВИТИЗ. Започва в Държавния сатиричен театър от самото му основаване. Играе във Врачански народен театър (1955 - 1956) и Сатиричния театър (1956 - 1980). Работил е в радиото, в седмичното предаване "На слука".  Дебютът му в игралното кино е в "Дом на две улици" през 1960 г. Популярността му добива широки размери след като изиграва ролята на капитан Димитър Бомбов (Митко Бомбата) от телевизионния сериал "На всеки километър" (1967-1971). Филмите му, получили международно признание и награди от кинофестивали, са "Последно лято" (1974) и "Мъжки времена" (1977). Последният му филм е "Мера според мера" (1981), в който ролята му на Постол войвода остава недовършена заради смъртта на актьора.

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.