„Използването на "бръмбарчета" в джобчетата и якичките на децата в яслите и детските градини не е начин за морално възпитание. Така малчуганите се научават, че могат да бъдат доносници и утре ще предадат и майка си, и родината”. Това заяви в ефира на Нова телевизия днес лидерът на Синдиката на българските учители Янка Такева. Тя бе категорична, че повечето възпитатели са обидени от отношението на родителите към тях.

В четвъртък Такева обяви, че учителите са готови да стачкуват, ако превръщащото се в практика подслушване продължи. „Стачката ще бъде 40-дневна и ще я проведем през септември или октомври”, каза тя. "Ще повторим стачката от 2007 г., защото тогава не ни упрекваха, че не сме в класните стаи и че децата не учат, тогава ни упрекваха, че няма кой да им гледа децата.“

"Днес никой не може да си позволи да слага каквито и да е "бръмбарчета" в якичките, в джобчетата или някъде закачени върху дрешките на децата, за да се подслушва българският персонал в образователните институции", обяви синдикалистката ден по-рано на церемонията за връчване на наградите в Националния учителски конкурс "Учител на годината“. 

Изказването й бе провокирано от родителските протести с искане за  поставяне на видеокамери в класните стаи и забавачките с пароли за достъп на родители, за да се контролират случаите на грубо отношение на учители към деца. Според Такева проблемът с агресията и неграмотността в училище се дължи основно на родителите и евентуално – на политиците.

В словото си синдикалистката поиска да се подписва договор между ръководствата на училищата и родителите, за да изпълняват те ангажиментите си, когато децата са в училище и в детската градина.

"Имаме нужда българският учител да се разтовари от ненужната бумащина в училище, която го превърна в администратор“, заяви Такева.

Тя се обърна към учители в залата:

"Имаме изключително добро средно образование и най-развитата образователна предучилищна система, но трябва да се поиска от новото ръководство на МОН да се квалифицират учителите, преподаващи в девети клас за това как да работят по тестовете за международното изследване PISA".

Такева поиска също "да излезе от анонимност всеки, който оценява българските учебници".

"13.8 процента е неграмотността сред младите хора в училищна възраст и за това не е виновен българският учител. За този негативен факт са виновни тези, които не създадоха механизъм за влизането на тези деца в училище и за отговорността, по Конституцията на България, родителите да си изпращат децата на училище".

 

„Жената, която не обича недостатъците на своя мъж, не обича и него самия.“

София Лорен, италианска актриса, родена преди 90 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.