Новият музей на розата в Казанлък, на чийто вход грейна табела "изграден от правителството на Република България с личното съдействие на министър председателя", предизвика възмущение в социалните мрежи. Въпросът е какъв личен ангажимент може да е имал премиерът, при положение че проектът е осъществен с публични средства, съобщи „Дневник” и цитира мнението на  данъкоплатец:

"Скъпи приятели, тази табела не отразява правилно нещата и предизвиква въпроси. Първо, този музей е изграден с НАШИ ПАРИ. Второ, наши служители са извършили трансфера на парите НИ до строителя, за което сме им платили добре. А най-интересният въпрос е как, аджеба, един от нашите най-добре платени и обгрижвани служители, "лично е съдействал"? Има ли музеи, за които не е съдействал? В какво се изразява личното съдействие? Няма ли законови норми, които са еднакви за всички музеи?", пита гражданинът.

Други припомнят, че такива надписи слагали "фараоните, султаните и други подобни монарси на постройките, платени и изградени от народа", а по тази логика на фишовете за заплати на министрите трябва да фигурира и надписа "с личното съдействие на данъкоплатеца Спиро". 

От пресцентъра на Министерския съвет заявили за "Дневник", че табелката е инициатива на общината в Казанлък и по никакъв начин не е била съгласувана с премиера или екипа му. Оттам допълниха, че кметът Галина Стоянова обяснила на откриването с подробности каква точно е заслугата на Борисов.

Стоянова, избрана за кмет на Казанлък от ГЕРБ за втори мандат, разказа на церемонията, че от години ръководството на града искало да се направи такъв самостоятелен музей. Досега той се помещавал на приземния етаж на сградата на Института по розата и етеричномаслените култури, където голяма част от експонатите не можели да намерят място. Когато Борисов бил на посещение през 2014 г., Стоянова му разказала за мечтата на местните и той поел ангажимент. В поредица от решения на Министерски съвет, предложени от министър-председателя, на общината бил прехвърлен имот, в който да се помещава музеят, и били отпуснати половин милион лева. През януари тази година са отпуснати още 500 хил. лв.

От местната власт обаче са пропуснали от натягане, че има грешка на табелата: министър-председател се пише с тире. 

 

  • АПЛОДИСМЕНТИ

    "Тя беше на много голяма висота..."

    Отзиви на международната оперна критика за дебютната за Соня Йончева роля на Лиза от "Дама Пика" на сцената на Метрополитън опера в Ню Йорк.

„Колкото повече ограничаваш себе си, толкова повече се разкрепостяваш. Деспотизмът на ограниченията само помага да се достигне точността на изпълнението.”

Игор Стравински, руски композитор, роден на 17 юни преди 143 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Сценарии за бъдещето

Сборникът „Червеният кръст на сцената“ съдържа драматургия и театрална есеистика на Цвета Софрониева, създадени между 1988 и 2024 г. Тя разглежда възможностите на културата да бъде „спешна помощ във време на промяна на отношението на човечеството към самото себе си“.

Тя танцува това лято

 

Заснет в Унгария „само“ за 90 милиона долара , „Балерина“ се очертава да е летен хит и да допринесе за поддържане интереса към легендарния свят на Джон Уик.

Българската дилема: между вера и далавера

 

Да рецензираш Александър Кьосев е – казано на корпоративен език – „истинско предизвикателство“. Но и опасна работа, защото ако я вършиш „необмислена или недомислена“, само ще се регистрираш като позорен участник...