SKIF

Баш на центъра на София - на жълтите павета, между президентството и Министерския съвет, срещу 15 000 000 лв. управляващите за пореден път доказаха своята несъстоятелност. След като само две седмици след тържественото откриване на новия античен комплекс Сердика от Борисов и неговите лакеи (министърчета, министърки, кметици и подобни), т.нар. реставрация беше наводнена. Днес (13  май, петък) дори обслужващите медии на премиера и сие съобщиха, че един от стъклените куполи се е пропукал и се очаква да рухне. Но въпреки резила от Министерството на културата гордо им заявяват, че обектът е в гаранция.

Ако имаше някаква умствена елементарност у „мислителите” на античния комплекс, никога нямаше да бъдат безвъзвратно унищожени няколко безценни археологически пласта. Но, уви! Няма, няма и в склада на министерския, общинския и на други съвети, в парламента, да не говорим, няма мислещи хора. Няма нормални образовани, интелигентни  и отговорни. Всъщност има, но те никога няма да бъдат допуснати до ключови места в държавата. Нормалният човек има някаква съвест, чувство за отговорност и достойнство.

А това днес в България е наказуемо, недопустимо петно в неговото СV. Необходими са лекета, на които петната не им личат. При това трябва да бъдат алчни и безгръбначни. Защото зад всички „възторжени” идеи, отразени с телешки възторг в „правилните” медии, стои ненаситна лакомия за пари. Схемата е ясна – поръчителят взема 40% от общата стойност, изпълнителят също заделя 40%  за себе си и с останалите 20% кипи бригадирски труд. Затова големите строителни обекти на строителя на нова България ББ текат и пропадат. Всъщност време е букмейкърите по света за започнат да приемат залози за това след колко време ще падне мазилката, ще протече покривът, ще се отвори дупка на невижданите строежи на новия Кормчия на българската демокрация.   

В същото време знаковият за Българското възраждане мост на майстор уста Колю Фичето край Бяла се руши заради липса на пари. Пак заради липса на пари възстановката на дървения мост в Ловеч ще бъде унищожена, за да се направи поредният мол, само че хоризонтален. Пари няма и за музиканти, артисти, талантливите деца на България и няколко милиона, живеещи с телевизионните си плазми на главата. Да живее културата?

 

„Ако искаш мъжете да са добри с теб, трябва да се държиш отвратително с тях; отнасяш ли се както трябва, те ще те накарат да си платиш за това.” 

Съмърсет Моъм, английски писател, роден на 25 януари преди 151 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...