Темата за дискриминацията не подмина и книгоиздаването. Издателската индустрия в САЩ е преобладаващо бяла и женска – това показва американско изследване, цитирано от theguardian.com. В проучването са обхванати 34 големи издателства. 79% от персоналът им се оказали бели жени, 7,2% - азиатци, хавайци и произхождащи от тихоокеанските острови, 5,5% - латиноси, и едва 3,5% - афроамериканци. 

„Дали липсата на разнообразие в книгите е свързано с липсата на разнообразие и сред персонала? Процентите на работещите в сферата на книгоиздаването са правопропорционални на темите, преобладаващи в книгите – а те в наши дни са преобладаващо бели”, пише издателят Джейсън Лоу.

Той допълва, че е възможно, съзнателно или не, шефовете, редакторите и продавачите на книги да одобряват и препоръчват книги за хора като тях, тоест бели. Според Лоу издателската индустрия не е сама в липсата на многообразие - същото е положението в медиите и театъра. 

Според статистиката на Cooperative Children’s Book Center от 3500 книги, публикувани в САЩ през 2014 г., само 84 са на тъмнокожи автори, а 180 имат черни герои. Носителят на „Букър” Марлон Джеймс, който през ноември провокира международни дебати с изказване, че издателската индустрия зависи от бели жени, сега коментира във „Фейсбук”, че замалко не е бил разпънат на кръст за тези си думи.  

„Висшето образование не е показател за ума, скъпите подаръци не са признак за любов, обещанията и думите не винаги са истински. Вашият опит, внимание и поведение към хората – това е наистина ценно.“

Орландо Блум, английски актьор, роден на 13 януари преди 48 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…