SKIF

Нобеловият комитет от години несправедливо, направо престъпно, заобикаля този жив класик на съвременната израелска и световна литература. И със сигурност причините за това са политически - авторът е известен със своята ярка гражданска позиция, че конфликтът за палестинската земя е имотен спор и трябва да се реши с взаимни компромиси от Израел и Палестина. Със смяната на постоянния секретар на Шведската академия дано най-накрая 76-годишният Амос Оз получи своето признание, което е заслужил отдавна.

„История за любов и мрак” стана хит на завършилия преди дни кинофестивал в Кан, където се състоя официалната му премиера като филм под режисурата на друга известна еврейка – Натали Портман. Не е чудно, че тя се е вдъхновила от сюжета. Той е толкова завладяващ и истински, толкова фино написан, че когато човек го прочете, му се иска отново да го започне отначало. Книигата излезе през 2007 г., издаде я "Милениум" и все още може да се намери по книжарниците, дори намалена с 50%.

Животът на малкия Амос и родителите му – европейски евреи, спасили се в Израел от фашистките погроми – е по-ценен от учебник. Няма историческа книга, в която животът по земите на народа на Мойсей да може да се опознае с такава точност, дълбина и детайли, чак до дъното на човешката душа.

Уж автобиография, книгата проследява по абсолютно художествен начин цялата сложност на човешките и религиозни проблеми, мъки и конфликти по изстрадалата палестинска земя. Ще останете удивени, но до края на Втората световна война различните религии съжителстват миролюбиво на една и съща територия.

Интелектуалността на еврейските поколения през 40-те, 50-те и 60-те години, описана от Оз, е впечатляваща. Хора на духа, на литературата, на науката, неговите родители (ползващи почти 20 езика!) закодират в малкото момче всичко това, което носят в богатите си души.

Драмата на малкия Амос е огромна – майка му се самоубива, когато той е само на 15. Изтънчена, образована, родена в богат дом някъде в Полша, учила в Пражкия университет, после обречена на мизерен живот в Йерусалим, преживяла избиването на роднините си в Европа и бойните действия в Израел, съпровождащи възникването на новата държава – тази крехка жена избира небитието. С което необратимо наранява чувствителния си син.

„История за любов и мрак” не се фокусира върху тази драма, но тя минава като тънка червена линия из целия пантеон от случки, събития, хора, минали усещания, спомени, чувства, загуби и победи. Книгата е награждавана многократно. Авторът й е носител на Ордена на почетния легион, преподавател е в Оксфорд. Напълно заслужено за деликатността, с която стига до дълбините на сърцето.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Балканите никога не са били щастливо място. Ако сте родени тук, трябва да сте готови през целия си живот да се срещате с лоши моменти. Но Бог ни е подредил така, че да не можем да избираме мястото, където сме родени и ще трябва да се мъчим.“

Горан Брегович, музикант и композитор от Босна и Херцеговина, роден на 22 март преди 75 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...