НИКОЛАЙ СЛАТИНСКИ, nslatinski.org

  От миниколайдер до суперкомпютър!

  Наддаването на първите лица нека да продължи!

  Миниколайдерът ще ни позволи да наблюдаваме малката черна дупка, в която се превръщаме и която поглъща всичко по пътя си - надежди, доверие, амбиции, бъдеще.

  Суперкомпютърът ще ни помогне да анализираме в детайли свръхкорупцията, защото с обикновените изчислителни средства всички излизат невинни като вода ненапита и чисти като момина сълза.

  Има още идеи за лансиране:

  Писта за Формула 1 край Голо бърдо.

  Подземно метро от София до Варна.

  Обръщане на посоката или промяна на коритата на реките Марица и Струма.

  Световен търговски център в Дупница - най-високият в цялата северноатлантическа общност.

  Ах, да, да не забравя построяването на АЕЦ Белене!

  Така се случват нещата в България - тръгне ли да загнива един обществен строй, първите лица в държавата започват да лансират грандиозни и грандомански проекти, на които и Остап Бендер с неговото Ню Васюки може да завиди. Само дето Луканов и Дойнов имаха по-прагматично въображение. Та и Институтът за тежко машиностроене в Червена могила, Радомир, в който автоматизирах на първите "Правец" инженерната дейност, се оказа част от близо стоте завода на отечествения ВПК. И българската нация бе нация техническа. Първата техническа нация, докарала се до техническа катастрофа.

  Но това е било така, защото сме нямали миниколайдер и суперкомпютър.

  

 А ето как Остап Бендер рисува светлото бъдеще на Васюки:

Васюкинци няма да дават никакви пари. Те ще по-лу-ча-ват! Всичко е извънредно просто. На турнира с участието на такива световноизвестни майстори ще се стекат любители на шахмата от целия свят. Стотици хиляди хора, материално осигурени хора, ще тръгнат за Васюки. Първо, речният транспорт не може да превози толкова много пътници. Следователно НКПС ще прокара железопътна магистрала Москва—Васюки. Това — едно. Второ — това са хотелите и небостъргачите за настаняване на гостите. Трето — повдигане на селското стопанство в радиус от хиляда километра: гостите трябва да бъдат продоволствувани със зеленчук, плодове, Хайвер, шоколадени бонбони. Дворецът, в който ще стане турнирът — четвърто. Пето — построяване на гараж за колите на гостите. За да бъдат предавани по целия свят сензационните резултати от турнира, ще се наложи да бъде построена свръхмощна радиостанция. Това — шесто. Сега относно железопътната магистрала Москва—Васюки. Няма съмнение, че тя не ще може да превози до Васюки всички желаещи. Оттука и нуждата от аеропорт „Голямо Васюки“ — редовно излитане на пътнически самолети и дирижабли за всички краища на света, включително Лос Анджелис и Мелбърн.

  Ослепителни перспективи се разгърнаха пред васюкинските любители. Пределите на стаята се разшириха. Порутените стени на конезаводското гнездо рухнаха и вместо тях към синьото небе се извиси стъклен тридесет и три етажен дворец на шахматната мисъл. Във всяка негова зала, във всяка стая и дори в летящите като куршуми асансьори седяха замислени хора и играеха шах върху инкрустирани с малахит дъски…

„Животът е това, което ценим повече от всичко, но пазим по-малко от всичко.“

О'Хенри, американски писател, роден на 11 септември преди 162 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.