МИХАИЛ ВЕШИМ, в. "Стършел"

На другия ден след избора на Доналд Тръмп в Щатите си пуснах българското радио – програма „Хоризонт”, обедното „12 плюс 3”. И чух един гъгнив гласец да нарежда, че сега първата работа на България е да отмени санкциите срещу Русия, без да пита европейските си партньори. Това можел да го направи дори Бойко Борисов като премиер. Но друг наш генерал (явно се намекваше за още неизбрания нов президент) можел да отиде към втората важна крачка – да извади България от НАТО. И най-после, продължаваше да гъгне гласецът, ясно трябва да се каже, че страната ни е част от Евразия, а не принадлежи на Атлантика... В Евразия е нашето естествено място и ние ще си идем на мястото – така завърши интервюто в „12 плюс 3” с водещ, познайте кой?

Познахте от първия път - оня с фамилията на руската река.

А неговият събеседник се оказа не друг, а Валентин Вацев – представен за учен-политолог, човек с вид на язваджия и разсъдък на рубладжия. Помним го добре – дългогодишен преподавател в ковачницата за партийни кадри АОНСУ, той беше идеологът на БСП по времето на Виденов. След като съсипаха страната и народът ги изгони с камъни от парламента, даже партията-майка би шута на Вацев от хранилката на „Позитано”. Според справка в интернет днес бившият аонсувец станал европеист – преподавал геополитика в ПУ „Паисий Хилендарски” и европеистика в Европейския колеж по икономика и управление в Пловдив.

Направо да кажеш „Пу!” на такива преподаватели в ПУ! Европеист и половина - тръгнал да изкарва България от Европа и да я присъединава към Евразия! На това ли учи студентите си? Тогава специалността му трябва да се нарича „евразийстика” или направо „ПУтинизъм”.

Заради такива преподаватели – идеологически динозаври, българите масово изпращат децата си да учат в чужбина. Аз също ще пратя моите деца навън, каквото и да ми струва – никога не бих ги записал в наш университет. Никак не ми се ще тук да им промиват мозъците вацевци и нему подобни геополитици-рубльовци.

Интересно, че и позитанците мислят като мен – и те пращат децата си в западни университети. Да сте чули бесепар от ръководството на партията да си е пратил наследника да учи в Москва? Къде е синът на другарката Корнелия Нинова – в Калифорния... Не е записан нито в ПУ, нито в Европейския колеж по икономика, където да черпи знания от лекциите на Валентин Вацев...

Изборът на Тръмп в Щатите подейства като допинг на иначе скапалите се червенотиквеници. Кой знае защо те видяха в ексцентричния милионер надежда. И се размечтаха за „нова Ялта”. Представят си как двамата големи, Тръмп и Путин, се срещат и драскат на салфетка ново разпределение на света...

И тази салфетка като вълшебно килимче понася България напред към миналото - в зоната на руското влияние.

Но знаем, че историята не се повтаря – само като фарс...

Истинският фарс ще стане, ако новоизбраният наш президент, бивш летец и натовски генерал, вземе да върти държавния щурвал на изток.

Западните информационни агенции вече предупредиха, че е „човекът на Москва”.

Окаже ли се наистина такъв, покрай президента си летец и народът масово ще литне от „терминала” - ама на запад.

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Музиката принадлежи на всички. Само звукозаписните компании все още вярват, че те са собствениците й.“

Джон Ленън, английски музикант, роден на 9 октомври преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.