ВЛАДИ ХРИСТОВ, „Стършел“

Всяко изкуство има своите гении. Ето например да вземем Моцарт – на 5 години е завършен композитор и пише симфонии.

Артюр Рембо на 17 създава най-добрите си поеми.

В нашата страна ситуацията е малко по-различна. Тук “гениите“ в изкуството най-често се раждат в семейства на известни родители. Онзи ден попадам на новината, че синът на жълтата тв водеща Венета Райкова – Патрик Георгиев, ще издава своя първи роман. Младежът е само на 10 години, но пък има план да става писател. Докато връстниците му са сричали в читанките, той вече е пишел роман.

Хвала на такива таланти! Както се казва в подобни случаи – родителската амбиция не познава граници. По-лошото е, че и хлапето се е взело насериозно. “В момента се чувствам изключително горд със себе си, написах роман и подписах договор с издателство “Егмонт“! Те ще издадат книгата ми “Джордж и вълшебните камъни“ точно на рождения ми ден – 18 февруари!“, написа в социалните мрежи новоизлюпеният романист. Щастливата му майка не сдържа еуфорията си от този факт и на свой ред отправи специални благодарности на шефката на издателството, като й пожела феноменални тиражи.

Книжните творения на Райкова също се радват на небивал читателски интерес. За три години тя издаде цели шест романа!

Всъщност нищо ново под слънцето. България отдавна се е превърнала в Клондайк на самозваните “писатели“. Всеки може се сдобие с голяма популярност, стига да открие доволно голямо количество публика, която няма хабер от литература. Не една, ами и сто Венети да пропишат, пак ще си намерят аудиторията. Ако синчето притежава творческата плодовитост на майка си, очакваме след 10 години да е сътворило поне още 20 романа. Дано освен да ги напише, да успее и да ги прочете.

Миналата седмица Нобеловият комитет връчи литературните си награди. Патрик, стягай се след някоя друга година да атакуваш приза. Крайно време е да имаме първия български нобелист!

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Мисля, че генерално човек не може да живее без религия. Някои могат да я заместват с култура, какъвто е случаят при мен.”

Марио Варгас Льоса, перуански писател, роден на 28 март преди 89 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...