МИХАИЛ ВЕШИМ, в. "Стършел"

Две неща, беше казал Айнщайн, са безкрайни – Вселената и човешката глупост. Като за първото не бил сигурен.

Този цитат ми е отдавна известен, но продължавам да се удивлявам – не от размерите на Вселената. Особено ме изумяват образованите глупаци – онези с по няколко висши, с научни степени и с велики претенции, че всичко им е известно. За такива един шоп, без да иска, бе намерил най-точните думи: „Вие, учените, сте много прости!”.

Преди три месеца беседвах с един такъв екземпляр. Беше млад човек, дипломиран юрист с успешна кариера в консултантска фирма... И телефонът му беше умен – скъп смартфон.

Като казах „млад човек”, се сещам за спомена на моя приятел Вичо Балабанов от младежкия фестивал в София през 1968-а. По улица „Раковска” маршируват младежи с вдигнати юмруци и скандират: „Хо-Хо-Хо-Ши-Мин!” – в подкрепа на комунистически Виетнам. А на един балкон стои стар човек, гледа ги отгоре и говори: „Млади хора, хубави хора, що ли не ви... майката!”.

Та, и на мен ми идваше да кажа нещо такова на младия юрист в края на нашия разговор. Иначе разговорът ни почна приятелски, но щом разбра, че съм журналист („Стършел” нищо не му говореше, дори не попита: „Ама той още ли излиза?”), веднага ме атакува: „Вие, журналистите, сте купени от Сорос”!

Аха, значи и той има оформено мнение за „Чудовището, заплашващо да глътне целия свят”... Попитах: „Че какво имаш против Сорос? Той е за „отворено общество”... Ти какво предпочиташ, може би да живееш в затворено общество? Както живяхме ние на твоите години, когато не можехме да отидем даже до Синеморец, защото трябваше открит лист?”...

„Не е вярно!” – възрази младият, хубав човек. – „Това е „соросоидна” пропаганда. Живели сте абсолютно свободно, а Людмила Живкова е отворила България за света – канела е тук деца от цял свят!”...

Тук щях да му кажа в прав текст онова – посланието към младите на възрастния човек от балкона. Но се сдържах, нали още древните са казали: не спори с глупака! Просто се преместих на съседната маса – по-далеч от умния телефон и не толкова „смарт” притежателя му.

Но този образован хубавец, успешен юрист, три месеца не ми излиза от акъла. Допреди да го срещна, наивно си мислех, че позитанската и пеевската пропаганда, отляво и отдясно, срещу „соросоидите”, „протестърите” и „жълтопаветниците” отива на вятъра...

Че може ли нормален, мислещ човек да вярва на тия измишльотини – например, че Сорос плаща за протести - не само у нас, срещу Пеевски и Орешарски, но и в Америка – срещу Тръмп?

Много съм се лъгал, цялата тая омраза, която се бълва от вестници, сайтове и телевизии намира благодатна почва и пониква в главите, най-вече на младите, които нямат памет за тоталитарна България.

Казвал съм го, но пак ще повторя – лошо е, когато в едно общество матраците имат памет, а хората нямат.

Обработвани от мощни пропагандни машини вече все повече наши сънародници вярват, че „либерал” е нещо като родоотстъпник-престъпник и никой не проверява даже в Уикипедия за какво става дума... „Основни ценности на либерализма са личната свобода и социалният прогрес. Либералното управление означава социум, в който има свобода на мисълта, свободно обменяне на идеи, пазарна икономика, поддържаща частното производство и предприемачеството, прозрачност на управлението, също ограничения върху властта на църквата (и подобни религиозни институции) и на правителството. Подкрепени и защитени са гражданските права, откритите и честни избори, свободата на печата, свободата на вероизповеданията, свободната търговия и частната собственост. Либерализмът доразвива принципите на демокрацията и демократизма.”

Цитатът е взет дословно от Уикипедия – ами, млади хора, хубави хора, всеки от вас има смартфон в джоба, отворете, прочетете!

Вместо да вярвате на жълти сайтове и да зяпате онлайн червено-кафяви телевизии. По една такава евразийска интернет-медия в интервю, водено от червения „всезнайко” и вече депутат от БСП Александър Симов, друг „всезнайко” и бивш червен депутат, Валентин Вацев, казва направо „Тръмп вероятно ще оправи нещата, като набучи на кол Сорос”...

Брей, че елегантна метафора на университетски преподавател! Набучване на кол – в двайсет и първия век! И това му е малко на оня милиардер, Сатана-либерал, който развращава света с пари и с идеи за „отвореното общество”... Онзи световен злодей, дето мъти водата и пречи на диктатори като Путин, Ердоган и Орбан да си управляват безнаказано и вечно „затворените общества”. А у нас пречи на политическата мафия да краде безнаказано и вечно...

Млади хора, хубави хора, въздъхвам накрая като онзи стар човек от 1968-а ... Защо ли смартфоните ви са доста по-умни от самите вас?

 

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.