МИХАИЛ ВЕШИМ, „СТЪРШЕЛ“

Помните ли какво откритие направи руският президент Владимир Путин на 24 май миналата година?

Че азбуката на Кирил и Методий иде от „македонските земи”.

А тази година българският президент Румен Радев отиде към „руските земи” по повод Деня на славянската писменост.

И на срещата си с Владимир Владимирович удари ниско чело пред царя-государя. Не потърси обяснение за „македонските земи”, но затова пък подхвана старата песен за енергийните проекти.

Песен-частушка, изпълнявана навремето от друг наш президент с псевдоним Гоце, който даже ни беше уредил Голям шлем. Големи приказки бяха, Големи планове. В резултат – Голямо нищо.

И по-добре, иначе днес щяхме да сме до гуша в руската енергийна яма. Както затънахме в Голямата дупка – площадката на АЕЦ „Белене”. С Путин президентът Радев намери за нужно да подхване разговор за Дупката. С предложение да я застрояваме наново, пак съвместно с „Россатом”. Сякаш сме крайнонуждаещи се за трийсетгодишен ядрен реактор, надежден колкото руски самовар.

И за газа отвори дума Радев, но не за цената, която у нас е най-висока, сравнена с други европейски страни. А за газов поток - пореден опит за нова тръба към България.

Получи снисходителна усмивка – като от цар към васал. Васал, който даже няма правомощия да води икономически пазарлъци.

Резултатът от посещението – Голямо нищо. Само руските медии взеха на подбив нашия държавен глава: че идва да проси „газова прошка”.

Ходенето на Радев при Путин в Сочи посочи на русофилите у нас, че това е техният президент. На останалите българи, че това е президентът, удобен за Кремъл.

На европейските ни партньори – че България върти очи на изток.

И нищо повече.

Все пак от посещението на Радев при Путин имаше резултат. От него се разбра, че ще има второ посещение. И то съвсем скоро, след някой ден – на премиера Бойко Борисов.

Нещо, което явно е подготвяно отдалеч, но пазено в най-дълбока тайна. Не само от българите, ами и от ЕС.

Сега чак ни се изясни защо премиерът ни изведнъж се разбърза да сваля мораториума върху строежа на АЕЦ-а. И че китайците, евентуални инвеститори, с които ни баламосваше, всъщност говорят на мягкий знак и на „э-оборотное”.

Всичко това е било за угода на Владимир Владимирович.

При предишно ходене в Москва Борисов подари на Путин куче.

При сегашното има вероятност да му подари българската енергийна независимост.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Актьорите се вземат прекалено насериозно. Самюел Бекет е важен, Джеймс Джойс е важен. Те оставиха нещо след себе си. Но дори Лоурънс Оливие е тотално неважен. Да играеш роля е много просто, но актьорите се опитват да го изкарат изкуство.“

Ричард Харис, ирландски актьор, роден на 1 октомври преди 92 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?