МИХАИЛ ВЕШИМ, "СТЪРШЕЛ"

Покрай протестите на улицата се заговори и за коридорите на властта. Най-вече за заплатите в тия коридори. На мушката веднага кацнаха депутатите – със заплати над 3 хиляди, които с добавките (участие в комисии, средства за сътрудници, командировки и прочие) надхвърлят 5 хиляди. С повишаването на средната заплата ще се вдигнат и доходите на парламентаристите –  ковачите на закони сами са си вързали гащите за три средни заплати по статистика. Хилядарките по ведомост си вървят, дори и депутатите да не стъпват в пленарната зала. Бойкотът на социалистите не се отразява на месечните им доходи.

Депутатът от ДПС Пеевски въобще не  стъпва в този парламент, а пък трудовият стаж и възнаграждението му си върви… Карай – да върви! Пеевски е недосегаем – държавата е негова, никой не може да му каже копче! И работодателят (народът) не може да прекрати мандата му – поради неявяване. Както всеки работодател би уволнил всеки работник, който не ходи на работа.

Премиерът в една от телевизионните си изяви издаде заплатата на президента – 11 хиляди. Тук може да се разсъждава: за едни това е безумно много, за други – е нормално държавният глава да е с една глава над другите заплати. И докато се обсъжда размерът на президентската заплата, се  пропуска друго много важно: не е ли раздут щатът на Президентството? Колко съветника, колко отдели, колко експерти се въртят около държавния глава? И какви са техните заплати? А около вицепрезидента? Навремето, когато Първанов беше президент, той премести-намести другарите си, чиновници от „Позитано”, на „Дондуков”. И ги дондурка на топлите местенца два мандата… Сега Радев пак пълни канцелариите със свои хора – президентските служби и отдели са като министерствата… Така президентската власт, без да има такива правомощия по Конституция, става дубльор на изпълнителната.

Иначе изпълнителната власт е истинският балон, надут до пръсване – управляващата коалиция гледа да настани всеки от партийците си на топла длъжност и висока заплата. По партийни квоти и партийни заслуги. Когато разследващите прокурори намериха в сейфа на главния секретар на Агенцията за българите в чужбина  сумата от 400 хиляди лева, научихме и официалната заплата по ведомост на този чиновник, човек на ВМРО – около 3 хиляди лева…

Така можем да добием представа какви са заплатите на десетките и стотици чиновници като него, окупирали службици  в държавния апарат. Парата е в апарата. Освен министерствата, какви ли не агенции и комисии развъждат бюджетни бозайници.

В СЕМ (съвета за електронни медии) работели около стотина експерти. В КЕВР – около сто и петдесет…

Ако статистиката сметне, ще излезе, че най-бедната страна в Европейския съюз изхранва и охранва най-голямата армия от държавни служители бюрократи.

Протестиращите на улицата издигат лозунги за смяна на системата. Едва ли искат да връщат социализма в Правешкия му вариант… По-скоро за тях „смяната на системата” означава да се смени партийно-бюрократичният модел в държавата. Да се съкрати апаратът, да се орежат чиновническите заплати и привилегии, да се тури край на партийните назначения на „наши” хора на „топли” местенца.

Ама кой да го направи това? Виждате ли някъде политик-реформатор?

В нито един от трите си премиерски мандата Бойко Борисов не се показа като реформатор.

А по-скоро като деформатор.

Така държавата се деформира и нито една нейна институция вече не работи както трябва.

Колко ли може да продължи това?

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„В слушането на музика, четенето на книги и гледането на филми наравно участват както създателите, така и консуматорите. Всеки със своята интелигентност, глупост, тъга, веселие, моментно настроение.“

Рангел Вълчанов, български режисьор, роден на 12 октомври преди 96 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.