Михал МИШКОЕД, "Стършел"

Сред кандидатите за директори на БНТ се оказа и Иван Гарелов. Комисията от СЕМ, която прегледа документите на кандидатите, го допусна до следващия етап. Току виж, го допуснали и до финала… А накрая го и избрали.

Ако в България имаше лустрация, агентът на ДС с псевдоним „Талев” щеше да си гледа пенсията, а Националната телевизия да гледа само вкъщи, по телевизора. Но тъй като нямаше лустрация, доста агенти на ДС се изредиха на шефския стол на БНТ от промените насам – Огнян Сапарев, Хачо Бояджиев, Иван Токаджиев, Иван Гранитски, Иван Попйорданов…

Защо шеф да не стане и друг Иван – Гарелов? Като агент на службите едва ли е бил по-долу от тях. А като правоверен журналист на живковия режим бе направо за пример – помним как всеотдайно защитаваше партийната линия, как борбено се хвърляше с микрофон в ръка да интервюира българските турци по време на Голямата екскурзия.

Из интернет се разпространява списък на интелектуалци, подписали се в подкрепа на избора на Гарелов за генерален директор на БНТ. Наред с „червените” Е. Йончева, Ал. Симов, П. Волгин и Дърева, там са имената и на други лица с „картончета и псевдоними” – Божидар Димитров, Валери Стефанов, Иво Хаджимишев... За тях е ясно – активирани са служебно. Но сред подписалите са и „демократи”… Какво ти демократи – направо демократери: Михаил Неделчев, Димо Гяуров, Иво Беров… От такива демократери се очаква да изригнат с цялата сила на словото срещу бившите ченгета.

Но вулканите мълчат и се подписват. Вместо изригване – наколенки!

Ако Гарелов оглави БНТ, няма да е сензация. Щом липсва лустрация…

И обществено недоволство от избора не се очаква – като при случая Пеевски и ДАНС. Никой няма да излезе пред телевизията или пред СЕМ да протестира.

Само някой слаб гласец може да изпъшка по сайтовете: „Те надделяха!”… Припомняме: имаше такъв игрален филм от „светлото минало” – за подвига на чавдарци и Тодор Живков.

Сега гледаме същия филм, но за подвизите на ченгетата.

Да, те надделяха… След четвърт век преход.

 

 

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Ако приемем, че вечност не означава безкрайна продължителност от време, а безвремие, тогава вечният живот принадлежи на тези, които живеят в настоящето.“

Лудвиг Витгенщайн, австрийски философ, роден на 26 април преди 136 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.