МИХАИЛ ВЕШИМ, "СТЪРШЕЛ"

Падане за дузпа – знаем ги тия симулации във футбола. Но освен футболистите и политиците взеха да ги правят – на обществения терен.

Около случая с убийството на русенската журналистка много политик падна за дузпа, за да обърне вниманието върху себе си. Да грабне вниманието и на българите, и на европейските институции.

БСП се затръшка, градската десница се затъркаля, журналисти отляво и отдясно се запревиваха по тревата със стон: „Убиват ни!”. Из фейсбуци се организираха протестиращи въобщественици, за да вдигат лозунги и плакати – жертвата Виктория (Бог да я прости!) бе сравнена с Анна Политковская. Обявиха я, разбрали-недоразбрали, за „разследващ” журналист.

И европейските политици паднаха за дузпа, като наредиха русенското убийство до случаите от Словакия и Малта – там действително разследващи журналисти станаха жертви на мафията заради разкритията си.

Но нашият случай по начало изглеждаше друг – в него не личеше нищо мафиотско. Така и се оказа.

И още една разлика: Щом станаха ясни подробности по случая, европейските политици се извиниха. Европейските се извиниха, но не и нашите. Нашите, тия дето артистично паднаха за дузпа, не си признаха симулацията. И взеха да го усукват – и тако, и вако… Убийството не било политическо, но пък можело да бъде…

За симулации във футбола съдиите дават картон. За симулации в политиката картоните ги дават избирателите. Какъв картон очаква да получи т. нар. „демократична” десница, докато e на един акъл с Корнелия Нинова?

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„През целия си живот бях преследван от мисълта, че очевидно мъжете не искат да бъдат свободни. Те винаги искат да бъдат роби на някого, например на кариера или жена.“

Марчело Мастрояни, италиански актьор, роден на 28 септември преди 99 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?