МИХАИЛ ВЕШИМ, "СТЪРШЕЛ"

В памет на актьора Лесли Грантъм

Английският актьор Лесли Грантъм почина на 71 години – нашите медии съобщиха за това с няколко реда в телеграфен стил.

А за Лесли трябва да се разкаже по-подробно. Той го заслужава.

За ролята на Джон от сериала на БНТ „Английският съсед” ни го посочи друг английски актьор, свързан с България – Бен Крос. Бен е известна звезда – играл във филм, награден с „Оскар” (”Огнените колесници”), участва в големи холивудски продукции като „Стар трек” и други. Иначе ни е „английски съсед” – през повечето време живее в София и обича страната ни. Бе харесал сценария и се бе съгласил да изиграе главната роля. Даже два пъти се бе съгласил, в две поредни години, когато сериалът а-ха да тръгне и го спираха… Третият път, когато продукцията най-после бе пусната в производство, Бен Крос вече бе зает, но ни препоръча няколко английски актьора, от които режисьорът Дочо Боджаков по снимки си избра Лесли Грантъм.

Лесли е популярно лице на Острова от телевизионни сериали – участвал е в няколко. Научихме и за необикновената му съдба. Като млад бил войник в Германия и там, с друг войник, нападнали и убили шофьор на такси. Бил осъден и лежал повече от десет години в английски затвор. В затвора взел да се занимава с театър – имали самодейна трупа. Театралната ръководителка, някаква известна актриса, забелязала таланта му и го насърчила. След като си излежал присъдата, учил театър и започнал да играе по сцените с разни трупи, докато стигнал и до екрана.

Пратихме му сценария, той го прочете и се съгласи да участва в сериала. Съгласи се и на хонорара, който бе доста по-нисък от това, което взима в английски продукции.

За България Лесли не знаеше нищо. Когато се видяхме на кафе в хотел „Радисън” на сутринта след пристигането му, той изглеждаше много объркан. Чудеше се къде е попаднал? Каква ли авантюра му предстои в тази балканска страна? С какви хора ще работи? За българско кино не бе и чувал, сигурно се чудеше: абе, тия тук имат ли кинокамери? А режисьори? А актьори?

Личеше му, че е напрегнат и нащрек – дали не е попаднал на грешно място?

След ден-два снимки Лесли се отпусна. Видя, че се работи много професионално. От българските актьори бе изненадан: всички са страхотни! Ами да, как да не са страхотни! За участие във филма Дочо бе избрал Татяна Лолова и Биляна Петринска, Кръстьо Лафазанов, Валентин Танев, Ники Урумов, Краси Доков, Румен Угрински, Ирен Кривошиева, Тео Елмазов (сигурно пропускам още някои) – все звезди. Лесли веднага схвана с какви професионалисти работи. А от Таня Лолова бе възхитен – каква голяма актриса!

Неговият агент бе предвидил в договора му клауза, според която Лесли имаше право на лична каравана – там да се преоблича и да си почива. За българските актьори няма каравана, разбира се, поради липса на пари – преобличат се не в каравана, а зад паравана. И имат осигурена сянка за почивка – ама под дърветата.

Като истински джентълмен Лесли предложи на Таня Лолова:

– Госпожо, вие сте много по-голяма актриса от мен! Заповядайте в караваната, аз трябва да съм навън!

По време на снимките се шегувахме с Лесли, че България толкова ще му хареса и в края на снимките с хонорара ще вземе да си купи една къща и да ни стане „английски съсед”. Пък ще му намерим и някоя българска мома…

– Аз съм вече на 64 – отвръщаше Лесли. – Вече нямам нужда от къщи, а само от една стая! И то по-малка, че леглото да е по-близо до банята. Нощем за мъже на моята възраст не жената, а банята трябва да е на една ръка разстояние.

В почивните дни го водиха да види интересни места – Копривщица, Пловдив, Рилския манастир. Харесаха му българското вино, сиренето, селските домати… И хората, разбира се.

Беше изненадан от организацията, която режисьорът Дочо Боджаков бе създал по време на снимките – всеки си знаеше работата и нямаше никакво мотаене. Четирите серии бяха заснети за рекордно кратък срок… Според Лесли в Англия такова нещо ще се снима за двойно повече дни.

След завършването на снимките Лесли неочаквано ни довери:

– Знаете ли какво се случи – аз се влюбих!

Обектът на влюбването – приятна дама от снимачния екип. От своя страна и тя отвръщала на чувствата му.

Покрай сериала Лесли Грантъм бе срещнал любовта – цъфтеше и изглеждаше щастлив. Сподели и бъдещите си планове:

– Само на 64 години съм, почвам живота си отначало! Отивам до Лондон, развеждам се с жена си, връщам се и си купувам къща в България! Тук е толкова хубаво – природата, жените, виното! Освен къща, ще си купя и апартамент в София – някъде близо до летището, че като имам представления, да летя до Лондон и да се връщам…

Така България (и българската жена) направиха чудо и с Лесли – той наистина ни стана „английски съсед” .

Година по-късно бяхме с Татяна Лолова в Лондон – представихме филма в Българския културен център . Лесли също присъства на срещата и говори пред многобройната публика, претъпкала заличката. Най-вече млада публика, наши сънародници, които живеят и работят в Лондон, някои на високоплатени позиции в Ситито.

– Чудя ви се – каза им Лесли – какво правите в Лондон? В този скъп, пренаселен и изнервящ град! Идете си в София, живейте в България – там е истинският живот!

Чух ли добре? Кой говори тия неща – Лесли или Джон, неговият персонаж от сериала?

Или между двамата – герой и актьор, вече разлика нямаше… Стана като написаното в „Съседа” – направихме от англичанина истински българин!

Светла ти памет, съседе!

„Казват, че блус певците винаги плачат в халба с бира. Но знаете ли какво? Аз не пия.“

Би Би Кинг, американски китарист, роден на 16 септември преди 99 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.