Румен БЕЛЧЕВ, в. "Стършел"

ЗА КЪСОПАМЕТНИТЕ

ПОМНИТЕ ЛИ, ЧЕ......

Имаме богат опит с продажбата на неупотребявани реактори!

През 2002 г., когато е размразен проектът “Белене”, в централата вече има готов и доставен реактор – производство на “Шкода”. Новичкият 1000 мегаватов реактор изведнъж според експертите на Министерството на енергетиката (министър Милко Ковачев) се оказва прекалено мощен и прекалено остарял, затова се обявява конкурс за два нови – общо 2120 мегавата. През 2007/2008 г. (времето на министър Румен Овчаров и наследника му Петър Димитров) изградената за чешкия реактор площадка е разрушена, за да бъде издълбан знаменитият гьол, а за старата “Шкода” светкавично се намира купувач – “Атомстройекспорт”.

Поканените експерти оценяват реактора на 295 млн. евро.

След пазарлък “Атомстройекспорт” сваля цената на 205 млн. евро.

От които след това си спада и транспортните разходи - 60 млн. евро. Руснаците си вземат “Шкодата” за около сто и петдесет милиона и си я монтират в Калининската АЕЦ.

Няколко години по-късно България е осъдена да плати на “Атомстройекспорт” повече от половин милиард за поръчания в Русия нов реактор, на когото не сме виждали очите.

За виновни сега ни сочат бивши шефове на НЕК, които били подписали нещо на своя глава, та така ни били увътрили.

Не е ясно кой е виновен и кой – не, единствено ясно е, че опитът на експертите по изгодна продажба на стари реактори – Румен Овчаров и Петър Димитров, не бива да се пренебрегва – те като нищо и реактора за половин милиард ще го коснат за стотина милиона, та да ни се маха от главите!

 

 

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.