Румен БЕЛЧЕВ, в. "Стършел"

ЗА КЪСОПАМЕТНИТЕ

ПОМНИТЕ ЛИ, ЧЕ......

Имаме богат опит с продажбата на неупотребявани реактори!

През 2002 г., когато е размразен проектът “Белене”, в централата вече има готов и доставен реактор – производство на “Шкода”. Новичкият 1000 мегаватов реактор изведнъж според експертите на Министерството на енергетиката (министър Милко Ковачев) се оказва прекалено мощен и прекалено остарял, затова се обявява конкурс за два нови – общо 2120 мегавата. През 2007/2008 г. (времето на министър Румен Овчаров и наследника му Петър Димитров) изградената за чешкия реактор площадка е разрушена, за да бъде издълбан знаменитият гьол, а за старата “Шкода” светкавично се намира купувач – “Атомстройекспорт”.

Поканените експерти оценяват реактора на 295 млн. евро.

След пазарлък “Атомстройекспорт” сваля цената на 205 млн. евро.

От които след това си спада и транспортните разходи - 60 млн. евро. Руснаците си вземат “Шкодата” за около сто и петдесет милиона и си я монтират в Калининската АЕЦ.

Няколко години по-късно България е осъдена да плати на “Атомстройекспорт” повече от половин милиард за поръчания в Русия нов реактор, на когото не сме виждали очите.

За виновни сега ни сочат бивши шефове на НЕК, които били подписали нещо на своя глава, та така ни били увътрили.

Не е ясно кой е виновен и кой – не, единствено ясно е, че опитът на експертите по изгодна продажба на стари реактори – Румен Овчаров и Петър Димитров, не бива да се пренебрегва – те като нищо и реактора за половин милиард ще го коснат за стотина милиона, та да ни се маха от главите!

 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ПАМЕТ

    Маргарита Праматарова - Радулова – несравнимата Турандот

     

    90 години от рождението й

     
  • В ТЪРСЕНЕ НА ИСТИНАТА

    „Невидимата искра на Възраждането“

    Тази книга описва малко известни и изключително любопитни факти, нишката на разказа често минава граници и прескача в различни държави. Имена, известни ни от чуждата литература и история се оказват в неочаквани връзки с българи и няма никакво съмнение, че всички подеми, случили се в Европа и Азия са резонирали силно и у нас.

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Снобите нямат врагове и затова злословят по адрес на всички с надеждата да си спечелят някой.“

Фредерик Бегбеде, френски писател, роден на 21 септември преди 58 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?