МИХАИЛ ВЕШИМ, в. „Стършел“

Един скандален случай, разкрит от Нова телевизия по изборите, е на път да се замръчка по нашенски. Всички говорят за победата на генерал Радев, а никой не тръгва да разследва шмекериите около победата. Репортерката Генка Шикерова показа пенсионери от провинцията, бед­ни, възрастни хора – опърпани и без зъби, които фигурират сред дарителите за кампанията на генерала. По документи били дарили по 400 лева. Едни от интервюираните се изненадваха че са дарители, а други кимаха утвърдително... А щом ги питат откъде са им парите, като са с малки пенсии, отвръщат, че може да са взели заем... 

Между двата тура въпросът за тия позитански шмекерии бе поставен и на Петър Курумбашев, бивш червен депутат, който гостува в телевизионно студио. Той мълча достойно като комунист на разпит – ни чул, ни видял. Пък и не допускал, че неговата партия ще направи такова нещо... Самият Корумбашев се похвали, че бил дарил собствени средства за кампанията – колко, не каза. Колкото и да е дарил, сега ще му се върнат стократно – той става евродепутат в Брюксел на мястото на Илияна Йотова. 

Журналистката Миролюба Бенатова зададе въпроса за „даренията” и на друг червен любимец –  Стефан Данаилов. „Оставете тия работи!” – махна с ръка позитанският идол... С жест, означаващ „победителите не ги съдят”... И побърза да изтъкне себе си – и той бил дарил пари за кампанията. 

Тоест, дарителството е характерно за социалиста – това са хора с широки сърца. И с широки джобове – бихме добавили. Понякога пренасят парите и в куфарчета – както навремето Кирил Добрев през границата. Сигурно и той е дарил средства – обяснимо е, задължен е на партията-майка, без нея щеше да е нищо. Каквото нищо щеше да е и свинарят-милионер Гергов, виден член на ръководството на БСП. 

За такива дарители дори е задължително да се бръкнат, но за пенсионери с минимални доходи? 

Навремето (1999г.) Хилъри Клинтън върна чек за 1000 долара от съпругата на Илия Павлов, Дарина – връзката с „Мултигруп” щяла да й развали имиджа. 

Значи някой в Щатите контролира списъка на дарителите. 

Какво ли дарителство ще настане у нас, когато бъде премахната и официалната субсидия на партиите? 

И кой ще контролира? 

Да, победителите не ги съдят... У нас не съдят и победените. 

У нас изобщо никого не съдят...

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Умните мъже бързо научават за какво иде реч в брака, глупавите продължават да се карат с жените.“

Ив Монтан, френски актьор и певец, роден на 13 октомври преди 103 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.