На 25 март, вторник, в литературно-художествения музей "Чудомир", в Казанлък, ще бъде представена книгата "Мистер Сенко. Един живот на фокус", съобщи БТА, позовавайки се на издателство "Книгомания". Премиерата е част от програмата на "Чудомирови празници", а тази година се навършиха 120 години от рождението на Евстати Карайончев, световноизвестен като Мистер Сенко .
Автор на биографията на легендарния илюзионист е писателят Михаил Вешим.
"Без да съм изобщо писател от ранга на Стефан Цвайг, всепризнат майстор на биографиите, и аз, подобно на него, се заемам с биографията на Мистер Сенко с известно чувство на срам. Срам чувствам, че не отдадох навремето нужното внимание на този човек, почти магьосник, който бе много популярен в годините на моята младост - направо "култов", както биха казали днес", пише в предговора Вешим.
Книгата е новото попълнение в поредицата "Любимци на публиката" на издателство "Книгомания". В нея са публикувани непоказвани снимки, дипломи, плакати и документи от личния архив на илюзиониста, съхраняван днес от снаха му Стефанка Карайончева. Има кадри с оригиналния реквизит и сценичен костюм на илюзиониста, изложени в Музея на магията в с. Момчиловци, създаден от Ненчо Илчев.
"На корицата е запазен оригинал на един от най-популярните плакати на илюзиониста, отразяващ най-впечатляващия му трик - свалянето на главата. Поместени са факсимилетата на доноси срещу Мистер Сенко, част от досието му като обект "Семка". За първи път публично се оповестява информация, че като такъв е разработван от Държавна сигурност в продължение на 15 години (1948-1963). "Това "Семка" не е избрано случайно, не е и само заради фонетичната близост с артистичния му псевдоним. В това наименование има оценка - намек, че на този човек май не му е чиста "семката" - още отпреди 9 септември 1944 г.", разказва Михаил Вешим.
По думите му от папките с докладни записки, агентурни сведения, доноси, рапорти, протоколи и преводи на отваряни писма от чужбина е подбрано само най-фрапиращото и интересното, което би дало допълнителни щрихи към образа на Мистер Сенко. Сред имената на "информаторите" се срещат негови съседи, дори домашната му прислужница Иванка Г. и колегата илюзионист Чорни. Неизвестен досега факт е, че за Мистер Сенко ДС разработва специално план за вербовка през април 1959 г. В досието няма данни илюзионистът да сътрудничи на "службите", той е единствено обект на разработка.
Михаил Вешим представя биографията в контекста на времето и обрисува развитието на илюзионното изкуство, прави умели препратки към личности като Хари Худини, Робер Уден, Джиб, Ник Дим Кос, коментират от "Книгомания".
МИСТЕР СЕНКО е роден на 12 февруари 1905 г. във Враца. Дават му името Евстати. Той е третото дете в семейството на Райна и Христо Карайончеви. Бащата е ветеринарен фелдшер, назначен е във ветеринарната лечебница в Хайредин, затова семейството се мести от града на село. В годините след война и след смъртта на съпруга си Райна тъче черги, за да издържа трите деца. През 1918 г. малкият Евстати идва сам в София, попада в цирк "Колизеум" и остава да работи като момче за всичко. Покрай френския илюзионист Делоне научава първите си фокуси, а след време го замества на сцената.
Мистер Сенко сам създава най-популярните си илюзии като "Бурето", "Сандъка с 25 саби", "Електрически стол", "Разрязване на жена с трион". През 1961 г. заради "Сваляне на главата" печели в Индианаполис, САЩ, специалната награда на Американската асоциация на илюзионистите. Той е почетен член на асоциациите на илюзионистите на Германия, Франция и САЩ. Носител е на френския орден "Робер Уден". Става почетен президент на Клуба на илюзионистите в България от годината на създаването му.