ХРИСТО ХРИСТОВ, desebg.com

Съветската пропаганда в България е промивала мозъци с над 330 000 заглавия и тираж от 70 милиона екземпляра и то за периода от 9 септември 1944 г. до 1978 г.

Това сочи статистиката, изнесена навремето от радио „Свободна Европа”, която достига днес до нас благодарение на запазени архивни документи в Държавна сигурност.

Сайтът desebg.com публикува” За дните на съветската култура”, материал из рубриката „Коментар на деня” на радио „Свободна Европа” от октомври 1978 г. Той е част от т. нар. литерно дело (литерни дела ДС образува за систематизиране на документи, свързани с конкретен обект) на радио „Свободна Европа”.

Радиостанцията, определяна от ДС като „ вражеска, е прослушвана от БТА и нейните предавания са издавани в различни секретни бюлетини, един от които е бюлетин „Пропаганда против България”.

В материала на „Свободна Европа” журналистът от българската секция на радиото Душко Петров (журналист от в. „Труд”, невъзвращенец от 1969 г.) коментира дните на съветската култура в България и раболепното отношение на партийна пропаганда, някои от чиито представители дори броели дните до началото на събитието.

Цитира се информация в българския печат, където с гордост се посочва, че след 9 септември 1944 г. дотогава в България са внесени над 330 000 заглавия на съветски книги с тираж 70 милиона. Населението на страната по това време е около 8,7 млн. души, което прави около 8 книги на човек.

Имало е и периоди, когато само за една година в СССР са внасяни 7 милиона книги. Цитират се и примери на критика срещу прекалената съветска тема в българското общество.

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и българската интелигенция”, издание на Комисията по досиетата, 2015 г.

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Състоянието на война служи единствено като оправдание за тирания у дома.“

Александър Солженицин, руски писател, роден на 11 декември преди 106 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.