ХРИСТО ХРИСТОВ, desebg.com

Съветската пропаганда в България е промивала мозъци с над 330 000 заглавия и тираж от 70 милиона екземпляра и то за периода от 9 септември 1944 г. до 1978 г.

Това сочи статистиката, изнесена навремето от радио „Свободна Европа”, която достига днес до нас благодарение на запазени архивни документи в Държавна сигурност.

Сайтът desebg.com публикува” За дните на съветската култура”, материал из рубриката „Коментар на деня” на радио „Свободна Европа” от октомври 1978 г. Той е част от т. нар. литерно дело (литерни дела ДС образува за систематизиране на документи, свързани с конкретен обект) на радио „Свободна Европа”.

Радиостанцията, определяна от ДС като „ вражеска, е прослушвана от БТА и нейните предавания са издавани в различни секретни бюлетини, един от които е бюлетин „Пропаганда против България”.

В материала на „Свободна Европа” журналистът от българската секция на радиото Душко Петров (журналист от в. „Труд”, невъзвращенец от 1969 г.) коментира дните на съветската култура в България и раболепното отношение на партийна пропаганда, някои от чиито представители дори броели дните до началото на събитието.

Цитира се информация в българския печат, където с гордост се посочва, че след 9 септември 1944 г. дотогава в България са внесени над 330 000 заглавия на съветски книги с тираж 70 милиона. Населението на страната по това време е около 8,7 млн. души, което прави около 8 книги на човек.

Имало е и периоди, когато само за една година в СССР са внасяни 7 милиона книги. Цитират се и примери на критика срещу прекалената съветска тема в българското общество.

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и българската интелигенция”, издание на Комисията по досиетата, 2015 г.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ПАМЕТ

    Маргарита Праматарова - Радулова – несравнимата Турандот

     

    90 години от рождението й

     
  • В ТЪРСЕНЕ НА ИСТИНАТА

    „Невидимата искра на Възраждането“

    Тази книга описва малко известни и изключително любопитни факти, нишката на разказа често минава граници и прескача в различни държави. Имена, известни ни от чуждата литература и история се оказват в неочаквани връзки с българи и няма никакво съмнение, че всички подеми, случили се в Европа и Азия са резонирали силно и у нас.

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Снобите нямат врагове и затова злословят по адрес на всички с надеждата да си спечелят някой.“

Фредерик Бегбеде, френски писател, роден на 21 септември преди 58 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?