Правителството ще рекламира страната ни по време на европредседателството с клипа "България - скритото бижу на Европа". Той предизвика противоречиви реакции, затова подбрахме няколко критични мнения от "Фейсбук": 

 

ФАНИ ДАВИДОВА, юрист:

Не е лош клипът за европреЦедателството. По е подходящ за туристическа агенция, верно, ама аре сега ... 

България обаче отново е представена като държава на селяните, с което други селяни очевидно много се гордеят.

Тука нямаме градове ... нямаме градски красоти ни в Русе, ни в Пловдив, ни никъде. Нямаме красив университет, платен от българи, нямаме учени, художници, оперни певци. Нямаме математици, софтуеристи, предприемачи. Имаме си селяни, овчари, кукери. Пропуснали са само тричането на кучета, не знам защо.

А Панайот Хитов, надуващ гайдата на плажа, е просто покъртителен.

 

ПОЛИНА ПАУНОВА, журналист:

Хм, абе защо в клипа за преЦедателството има кадри от див плаж, а не от Слънчака?! Защо има пухкав сняг, а не снимки от пластмасови опаковки в Банско?!

 

ВАСИЛЕНА МИРЧЕВА, журналист:

Ясно е, че клипът за европредседателството ще е напудрен и красивичък. Като казваш Виж ме, и се поизпъчваш, не стоиш като сопол, няма да показваш мръсни улици и грамадата от камъни пред варненското кметство... Обаче в същия пожелателен тон, представяте ли си да започваше с жена, която сутринта води децата си на училище с колело, по истинска велоалея, не бутафорна, покрай хубави улици с нормална настилка. После деца, които отиват с радост на училище, с леки раници...

Възрастна жена в кварталната библиотека заема НОВИ книги и там вижда как библиотекарка занимава деца с нещо интересно. Обстановката не е лъскава, но е приветлива и чиста. После виждаме дете с Даун, което спокойно играе с другите деца на детска площадка. После възрастната дама със свои приятели е в концертна зала и аплодира солиста на симфоничен концерт, който е ром. После виждаме фермер от малко населено място, който получава бърза и адекватна медицинска помощ в спретната болница (в каквато преди 2 години в едно малко гръцко село синът ми получи компетентна и навременна грижа срещу такса от 5 евро). После виждаме други малки китни селца, в които хората работят малкия си семеен бизнес, без някой да ги рекетира, гарантирана им е медицинска грижа, образование и безопасност... И накрая казваме нещо като: Малко сме, затова всеки от нас е ценен и е важно да развие потенциала си. Не е като славна история, мъже, нагазили в ледени води, и нестинарки, и рози, но би било хубаво да е поне наполовина истина

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин