В декларация до френския вестник "Обс" Юлия Кръстева - световноизвестният философ, психолог, лингвист, семиотик и изследовател, обяви, че не е била агент на комунистическата Държавна сигурност в България, съобщи Франс прес. 

Преди два дни Комисията по досиетата я разкри като сътрудник, регистриран от ст. лейт. Иван Божиков през 1971 г. и съобщи, че има документи, че е сътрудничила на отдели III (европейски страни) и IV (САЩ, Англия и Канада) на външното разузнаване. Псевдонимът й е бил Сабина.

Кръстева нарече новината клевета. "Някой иска да ми навреди", заявява тя. 

Авторката живее във Франция от 1966 г., където заминава със стипендия на френското правителство. Шокиращо е, че има документи, че е била вербувана 5 години по-късно, когато отдавна се е установила в Париж.  

Комисията не разполага със сведения, писани от агент Сабина, но има други документи в картотеката - регистрационни картони, както и документи за вербуването й.

 

 

 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Самото съществуване на библиотеките е доказателство, че можем все още да имаме надежда за съществуването на човечеството.“

Т. С. Елиът, англо-американски поет, драматург и литературен критик, роден на 26 септември преди 135 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?