ХРИСТО ХРИСТОВ, desebg.com

Комунистическата пропаганда в България по време на тоталитарното управление на БКП е била толкова силна, че само съветските книги, с които през 70-те години на ХХ век са се опитвали да промиват мозъците на хората в България, за достигали 7 милиона на година.

Това става ясно от предаване на радиостанция „Свободна Европа“ през 1978 г., с което Държавна сигурност е разполагала.

Тя е получавала т. нар. червен бюлетин на БТА, в който се о отразявала „вражеската пропаганда“ против България.

Това са представлявали всички критични материали срещу комунистическия режим в България, излъчвали по западните радиостанции и телевизии или публикувани в печатни издания.

Върхушката на БКП още през 50-те години се разпорежда „вражеските радиостанции“, сред които попада и българската секция на „Свободна Европа“, да бъдат подслушвани. Така се стига до поверителния бюлетин „Чужда пропаганда против България“ на БТА, до който достъп са имали само определени по специална номенклатура от режима институции и техните ръководители.

В конкретното предаване на радио „Свободна Европа“, документ от който desebg.com публикува онлайн, се коментират Дни на съветската култура, пробутвани на българите от БКП.

Това прави служителят в българската секция на РСЕ Душко Петров, журналист, работил във в. „Труд“ преди да избере свободата на Запад.

Той цитира висши партийни кадри, които в София коментирали, че дните на съветската култура били „нов израз на все по-нататъшното сближаване между нашите две страни и народи“.

Според официално разпространената от режима информация, цитирана в материала, след 9 септември 1944 г. в България са внесени над 330 000 заглавия  на съветски книги с тираж над 70 милиона.

Имало е периоди, когато само за една година са внасяни 7 милиона съветски книги или средно по една книга на глава от населението.

„Едностранчивото тълкуване на въпроса за международните културни връзки и еднопосочният характер на българо-съветските културни връзки е фактически средство за съветизация на българския културен живот“,  се посочва още в коментара.

Обаче се казва, че вместо желания интерес и любов към съветската книга, се наблюдавало обратната реакция сред огромна част от обществото.

 

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и българската интелигенция”, издание на Комисията по досиетата, 2015 г.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Целувала съм се с Орландо Блум, била съм до Джони Деп и Джефри Ръш. Беше удивително!”

Кийра Найтли, британска актриса, родена на 26 март преди 40 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...