Багер започна да руши "Двойната къща" на бул. "Васил Левски" 19 в столицата, съобщи bTV. Това се случва само часове преди насроченения за късния следобед днес граждански протест за спасяване на къщата. Организирана във "Фейсбук" група планираше жива верига около сградата. Около обед разрушаването е било временно спряно от полицейска проверка. Проверяващите обаче разрешили срутването да продължи.

„Двойната къща” е построена преди 110 години от архитект Георги Тодоров на т. наре. рингов булевард в София, оформен след Освобождението и застроен с фамилните къщи на видни хора. През 1976 г. къщата придобива статут на паметник на културата „за сведение” и така получава защита от институциите - до 11 ноември миналата година, когато Министерството на културата неочаквано премахва статута между двата тура на президентските избори, информира в предишни свои репортажи телевизията..

Собственик на имота от няколко години е Кирил Киров, по-известен като Киро Японеца, който притежава и съседната бизнес сграда. През годините ценният имот преживява няколко пожара. Според живеещите в района става дума за умишлени палежи, за да се предизвика нов строеж. Плановете са на това място да се изгради подземен гараж.

Бившият културен министър Вежди Рашидов е изпратил писмо, в което обявява, че „не е разрешавал бутане на никаква сграда“.

„Не съм разрешавал събаряне на никаква къща на булевард „Васил Левски“ в София. Не познавам нейния собственик. Националният институт за недвижимо културно наследство е направил проверка и след това е поискал от Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности отмяна на статута на въпросната сграда със съответните аргументи. В експертния съвет влизат квалифицирани специалисти от различни институции. Техните заключения се оформят в протокол, който министърът на културата е длъжен да подпише. Министерството на културата не издава разрешения за събарянето на каквито и да е сгради. Заявявам отново, не съм вземал решение за отмяна на статут и за събаряне на сградата“, се казва в писмото.

 BTV обаче показа документ с подписа на Рашидов. Според становището на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности сградата стои "чуждо и нехармонично" в средата около нея. Затова в края на октомври 2016 г. предлага на министъра на културата да издаде заповед за прекратяване на режима й и той го прави. Рашидов тогава призна пред bTV, че бил длъжен да подпише.

"Този орган е експертен. Аз, освен да утвърдя доклада или докладната му, нищо друго не мога да направя. Познавам японци, но когато съм бил в Япония, и те не се казват Киро”, каза нахално бившият министър.

 

 

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Целувала съм се с Орландо Блум, била съм до Джони Деп и Джефри Ръш. Беше удивително!”

Кийра Найтли, британска актриса, родена на 26 март преди 40 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...