SKIF
След Тютюневия склад в Пловдив, който удобно се оказа жертва на „грешка” и беше полусъборен, тъй като уж не бил паметник на културата, идва ред и на покрития мост на Колю Фичето в Ловеч. Той също по документи е изпаднал от списъка със защитени паметници на културата, сигнализираха граждани от Ловеч. Местната община заяви в отговор на въпроси на SKIF, че това е така.
През февруари Инициативният комитет "Да запазим символа Покрит мост-Ловеч” написа писмо до Министерството на културата, ДНСК, Съюза на архитектите и други, имащи отношение към проблема, органи и пусна петиция с апел да се запази уникалния исторически паметник. Той впрочем не е оригиналът на прочутия възрожденски майстор, но от години е с възстановка, която приблизително се доближава до прототипа, изгорял преди много десетилетия.
Сега обаче общината се е подготвила да санира изцяло обекта с европейски пари. Ръцете й са развързани от факта, че в документите на резерватите, които са паметници на културата, мостът на Фичето не е споменат изрично. Там фигурира само „Средновековна крепост Хисаря и част от квартал Вароша”. Мостът е част от квартал Вароша, посочва инициативният комитет, който се бори за неговото спасение. От кметството обаче твърдят, че „обектът не притежава статут на недвижима културна ценност”, като се позовава на становище на Министерството на културата от 14 август 2015 г. Това чиновническо безобразие дава основание уникалният мост, строен от Фичето по модела на средновековния мост на р. Арно във Флоренция, да бъде третиран като „търговски обект”.
След като удобният документ е подпечатан от централната власт, общината смята да усвои 2,23 млн. лв. по европейската оперативна програма „Регионално развитие” . С тях ще се откове дървената обшивка, ще се сложи изолация от минерална вата и гипскартон, ще се смени дървената дограма, ще се подмени настилката, която в момента е с подово отопление, и ще се положат нови плочи от гранитогрес „в два цвята”, ще се монтират ролетни решетки, стените ще се боядисат в латекс, ще се сложи и нова дървена обшивка.
Гражданите от Ловеч протестират срещу това. „Абсурдно и кичозно според нас е и решението на проектантите да дадат различна визия на двете фасади на моста - северната и южната. Нарушава се симетрията и целостта на съоръжението” - пишат те. –
„Ние искаме Покритият мост да се запази в сегашния си образ като изключително сполучливо отразяващ първоначалния вид на моста на Уста Колю Фичето и да се извърши професионална консервация на дървената част. В сегашния си вид мостът безспорно е паметник на Колю Фичето, изграден от ловчалии в близкото отминало историческо време. Според нашия преглед и на архитекти от инициативния комитет се установи, че мостът е в перфектно състояние, необходима е единствено добра поддръжка на дървената част. Изискваме да се направят нови обществени и разяснителни обсъждания и общината да се съобрази с мнението на гражданите.”
От общината се кълнат, че имат одобрението на Министерството на културата и института за паметниците на културата на два от работните варианти за реконструкция, които включват поставяне на стъклопакети на мястото на външната дограма, подмяна на вратите от двете страни на моста със стъклопакети и консервация на дъсчената фасада. Инициативният комитет за спасяване на моста обаче се опасява, че след като той не е защитен като паметник на културата, той ненужно ще бъде променен само и само да се усвоят европейските пари.
След скандала с Тютюневия склад в Пловдив Министерството на културата и институтът за паметниците на културата дължат спешен отговор поради каква причина покритият мост на Фичето в Ловеч не е смятан от тях за национална ценност. Виси въпросът и кой ще понесе отговорност, ако бъдещата реконструкция се окаже несполучлива и обезобрази и малкото останала автентичност от миналите времена.