Шесто управление на Държавна сигурност за борба с идеологическата диверсия е полагало „грижи” за репертоара на естрадните изпълнители и подбора на тези, които са имали изпълнения в курортните комплекси и заведения за обществено хранене по времето на комунистическия режим.

Това разкрива документ на идеологическото управление на репресивния апарат на БКП, известно с преследването на българската интелигенция, който desebg.com публикува онлайн.

Той представлява препис-извлечение на строго секретни мероприятия, които ще се проведат от Шесто управление на ДС за подобряване на работата по линия на туризма.

Документът е от 1973 г. и съдържа редица действия, които идеологическото управление на Държавна сигурност е набелязало тогава.

Една значителна част от тях се отнася до налагането на контрол върху репертоарите на естрадните изпълнители.

Шесто си е поставило за задача чрез своите агенти и доверителни връзки да „помага за съставянето и реализирането на най-издържани репертоари” на изпълнители в обществени заведения, по курортите и също така и на такива, които са допуснати да гастролират в чужбина.

Шесто на ДС също така е заявило амбицията да помага на Комитета за изкуство и култура и бюро „Естрада” при подбора на изпълнителите с цел „недопускане включването на идейно-политически, морално неустойчиви и социално чужди елементи”.

Шесто управление е пожелало да работи по агентурно-оперативни планове заедно с Второ главно управление на ДС по културни масови прояви като „Златният Орфей”, кинофестивали и други прояви в курортните комплекси.

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и туризмът”, издание на Комисията по досиетата, 2014 г.

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.