desebg.com

„Белезите на комунизма се чувстват и днес и един от тези белези е незнанието за най-близката ни история. Това е една от причините, които ме мотивират да пиша за тоталитарния комунистически режим”. Това заяви Нася Кралевска, автор на книгата „България под комунизъм”, при представянето на книгата си в гр. Казанлък в четвъртък.

Литературно-художествения музей „Чудомир” в града на розите събра в четвъртък вечер (11 октомври 2018 г.) граждани от Казанлък и околните населени места, които се срещнаха с Нася Кралевска.

Българската журналистка, която от години живее в САЩ, разказа, че нейното поколение родено малко след 1944 г., както и всички останали до 1990 г. са били принудени да учат напълно фалшива история, пълна с лъжи и лъжегерои, удобна на Българската комунистическа партия. По думите ѝ много хора в България няма необходимите познания за случилото се в периода 1944-1989 г.

Кралевска разказа някои от истинските герои в своята книга – жертви на комунистическия режим, които са били убити още в първите дни след 9 септември 1944 г. без съд и присъда, а в последствие са били осъдени от т. нар. народен съд.

„Един от тези хора е журналистът Данаил Крапчев, собственик и главен редактор на в „Зора”, посочи тя, подчертавайки, че подобна „съдебна” практика за осъждане на убити хора няма аналог в света. "Такива „присъди” като тази на Крапчев, издадени след неговата смърт, обаче са били необходими на комунистическия режим, за да се конфискуват имуществата на жертвите и да може техните семействата да бъдат обречени на мизерия”, добави авторката.

„Книги като „България под комунизъм” на Нася Кралевска са част от интелектуалната декомунизация в страната”. Това заяви журналистът Христо Христов при представянето на второто, допълнено издание на книгата в гр. Казанлък. Той посочи, че в България не е проведена истинска декомунизация с въздаване на правосъдие на лицата, свързани с престъпления при комунизма, с липсата на лустрация в началото на прехода и навременно отваряне на досиетата на Държавна сигурност. По думите му обаче с подобни книги не се позволява истината за комунистическия режим да подменяна, каквито опити се правят от бившите комунисти и техните клакьори в медиите и в системата за висшето образование.

Христов отбеляза, че едва в началото на тази година Министерството на образованието и науката е приело нова учебна програма за адекватно изучаване на комунистическия режим в час по история на средното училище.

Нася Кралевска отговори на множество въпроси, зададени ѝ от публиката, а актьорът Руси Чанев представи избрани текстове от книгата „България под комунизъм”.

Казанлък е шестото населено място след София, Пловдив, Кърджали, Благоевград и Радомир, където изследването, посветено на съветизацията и комунизацията на България след 9 септември, ще гостува.  Представянето на книгата в страната е организирано от фондация „Истина и памет”.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„В живота, както и в изкуството, аз мога да се справя със себе си и без Господ Бог. Но не мога да съществувам - аз, страдащият човек - без нещо по-голямо от мен, нещо, което изпълва целия ми живот - без творческата сила.“

Ван Гог, холандски художник, роден на 30 март преди 170 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията