Сградата на бившето иранско посолство е собственост на държавната фирма „Агенция за дипломатически имоти в страната” (АДИС). През февруари АДИС изпрати заявление до направление „Архитектура и градоустройство” към Столична община, с което поиска разрешение за надстрояване на сградата с още шест етажа над настоящите два.

Сградата притежава статут на единична архитектурно-строителна недвижима културна ценност с категория „местно значение”. Имотът попада в обхвата на територия с културно-историческо наследство със статут на групов паметник на културата.

По тази причина направление „Архитектура и градоустройство” обяви, че ще се допита до мнението на софиянци за бъдещето на сградата. Поставеният срок за изпращане на позиции и мнения по въпроса е 31 март, съобщи гражданската инициатива за запазване на паметниците на културата.

 

Коментари  

0 #8 Елица 05-04-2017 17:42
Категорично съм против!
Цитиране
0 #7 Карина Бойковска 03-04-2017 16:52
Против! До кога парите и личните интереси ще бъдат над всичко и какво ще оставим в крайна сметка на тези след нас?
Цитиране
0 #6 Диана Николова 02-04-2017 05:53
Категорично съм против!
Цитиране
+4 #5 КРАСИМИРА ВАСИЛЕВА 31-03-2017 18:18
Законът трябва да е категоричен и да не позволява на имащите възможности за инвестиране даже да си помислят да губят време и пари за "опипване" на настроенията на общността на чиято територия се намира недвижимата културна ценност. Губи се и времето на администрацията за "кзуза пердута", надявам се. Новата застройка на столицата ни, и не само нейната,трябва да отчита локалните ветрове /въздушни течения прочистващи градския смог/, изгледите към Витоша още от центъра на града, инфраструктурното обезпечаване и др. Небостъргачите нямат място в стария център на града, както и към Витоша. Свободни територии на север в полето до северната дъга,на изток също, но тук е ролята на урбанистичните изследвания и анализи на конкретните параметри. Въз основа на резултата трябва да се изведат ограничители за проектантите, участващи в обявените международни конкурси с наше участие. Може би тогава ще престанем да строим "на парче" и ще имаме цялостна, професионална визия за градовете ни за поколения напред
Цитиране
+3 #4 Яна Георгиева 31-03-2017 13:30
Естествено, че НЕ. Що за безумен въпрос! Стига съсипвахте тая култура... руши се, руши се... Възстановявайте, не разрушавайте :)
Цитиране
+3 #3 Дорина 31-03-2017 11:49
Чудя се докога ще има форуми от това естество. Едва ли някой, който разбира от архитектурна естетика и цени това, което имаме ще се съгласи с тази безумна идея.
Аз казвам НЕ!
Цитиране
+4 #2 Деница 31-03-2017 11:03
категорично съм против!
Цитиране
+12 #1 Ваня Нейкова 30-03-2017 08:40
Здравейте, моето мнение е категоричон да не строи върху паметник на културата, а да се стопанисват и реставрират същите и да се популяризира тяхната история. София има достатъчен потенциал за разрастване и строителство и в южна и в източна посока-няма нужда културното наследство и историческата памет да се унищожават.Крайно време е да се научим да пазим и ценим това , което имаме.
Цитиране
  • ПОЗИЦИЯ

    Библио-сарайският синдром

    В България проруската Пета колона е проникнала масово в парламента, правителството, президентството (особено!) и в съдебната система. Ние сме единствената страна в ЕС и НАТО, начело на която стои отявлен прорашистки държавен глава

„Поезията е своеобразен опит да се предизвика удивление. Ролан Барт казва, че да се удивляваш, е равносилно да си влюбeн. И може би това е формулата за успеха в поезията."

Иван Теофилов, български поет, роден на 24 март преди 92 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията