Публикувана е нова петиция в защита на столичната къща на видния политик Иван Гешов (1849 – 1924. Сградата, която се намира на бул. Патриарх Евтимий № 7, е паметник на културата, а проектант е арх. Никола Лазаров. Планирана е да бъде запазена само фасадната страна за бъдещ седем етажен хотел.

Петицията е създадена по инициатива на Владо Руменов - художник и реставратор на живопис и икони.

„Къщата е представител на богатото градско жилище от началото на ХХ век и активно допринася за стилното изграждане на младата европейска столица. Приватизирана през 90-те години, сградата е изоставена без всякаква поддръжка, а в последните години на физическо  унищожаване.

Обявяваме се за запазване и консервиране на къщата на Гешов в автентичния й вид!”, се казва в петицията.

ПЕТИЦИЯТА ТУК

ИВАН ГЕШОВ е роден в Пловдив. Родителите му са от легендарни възрожденски родове - баща му е от  карловския търговски род Гешовци и съдружник в търговската фирма „Братя Гешови“, а майка му е  от копривщенската  изключително богата фамилия Чалъкови. Учи и работи години наред в Манчестър. След Освобождение се включва в политиката – лидер е на Народната партия. Бил е министър-председател на България в 32-рото правителство (1911 – 1913), народен представител в 11 обикновени и в 2 велики народни събрания (III и V) и председател на XI (1901) и XIII (1913) Обикновено народно събрание.Председателства Българското книжовно дружество (1898 – 1911), Българската академия на науките (1911 – 1924) и Българския червен кръст (1899 – 1924). Умира на 11 март 1924 г. в София.

 

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„В слушането на музика, четенето на книги и гледането на филми наравно участват както създателите, така и консуматорите. Всеки със своята интелигентност, глупост, тъга, веселие, моментно настроение.“

Рангел Вълчанов, български режисьор, роден на 12 октомври преди 96 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.