С премиера на документалното изследване на Христо Христов и Вили Лилков "Бивши хора" на 9 май беше почетена паметта на репресираните по времето на комунизма, съобщи desebg.com.

Разследващият журналист Христов посочи, че с изследването се отваря една нова и непрочетена досега страница за паметта за жертвите на комунистическия режим. Преди 20 години Лилков се запознава с досието си в ДС като наследник на т. нар. бивши хора, класифицирани с този термин от репресивния апарат на БКП. Става дума за елитът отпреди преврата на 9 септември 1944 г. - политици, фабриканти, интелектуалци. 

„По различни причини българското общество не успя да направи онова, което останалите общества от бившия Източен блок направиха за жертвите на комунизма. С тази книга даваме своя дан към паметта на онези българи, изграждали България, които по времето на комунизма са подложени на методични репресии и изолиране от обществото. За мен те са образци на истински патриоти, които трябва да се знаят от следващите поколения”, отбеляза Христов.

Той хвърли светлина върху технологията на изследването на архивите и огромния обем материали, които са изследвани в процеса на проучване. По думите му изследователите работят по съвсем друг начин след приемането на закона за досиетата и създаването на Комисията, която от 2007 г. осигурява достъп до читателите и хората, които желаят да се запознаят с архивите на репресивния апарат на БКП. Той е вложил целия си 20-годишен опит в изследването „Бивши хора”. Разследващият журналист отбеляза, че идеята за написването на книгата е на бизнесмена Никола Николов, който е подкрепил този проект.

„Бившите хора са част от онези българи, които Симеон Радев нарече строители, защото те са съграждали една модерна държава. Разделението на едни българи и други българи, за съжаление продължава и до днес”, допълни Веселин Методиев и заключи, че т. нар. бивши хора всъщност са герои, които са обичали България.

В последвалата дискусия участие взеха писателката Рада Москова, която в книгата разказва са съдбата на баща си – търговец в Габрово след 9 септември 1944 г., както и за преживяното от семейството й, Екатерина Бончева, член на Комисията по досиетата и журналистката Даниела Горчева. 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„В живота, както и в изкуството, аз мога да се справя със себе си и без Господ Бог. Но не мога да съществувам - аз, страдащият човек - без нещо по-голямо от мен, нещо, което изпълва целия ми живот - без творческата сила.“

Ван Гог, холандски художник, роден на 30 март преди 170 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията