Анонимното жури е отхвърлило значими проекти с необясними аргументи, алармираха хора на изкуството във "Фейсбук". Предлагаме ви мненията на двама от тях. Целия списък с одобрените и отхвърлените кандидати можете да прочетете тук. 

Театралът Йордан Славейков:

"Национален фонд „Култура” раздава над милион и половина лева за финансиране на проектни предложения по културна програма за бг председателството на Съвета на ЕС 2018 г. Почти всички значими културни институции, базирани в София, са отрязани. Това са НАРОДЕН ТЕАТЪР "ИВАН ВАЗОВ", Младежки театър "Николай Бинев", Artoffice Bg, отвхърлени са над 90 процента от предложенията на Национален дворец на културата - НДК, и прилежащите му ДНК - пространство за съвременен танц и пърформанс и Театър Азарян, Фондация "Стоян Камбарев", Асоциация за свободен театър, Activist38.

Ако отказите към НДК не са заради бившето или настоящето ръководство, или за това, че министър Банов е принципал на Двореца, остава всички проекти да са неграмотно написани, или не в смисъла на културната програма. Това вече ми се струва прекалено.

Обидна е и забележката отказ заради "завишени хонорари". Има отказ, но колко е точно завишеният хонорар не се съобщава.

Господа експерти, не е ваша работа на колко оценяват труда си колегите ми. А и когато премълчавате цифри, създавате внушения. Много от финансираните проекти са извън София. Ще рече някой, че е настъпила истинска децентрализация. Пари за Шекспир няма, нито Иван Панталеев да поставя на първата ни сцена, но този проект печели 20 хил. лв. - СТОЛЪТ КАТО СИМВОЛ – ВЛИЯНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ДИЗАЙН И АРХИТЕКТУРА В СЛЕДОСВОБОЖДЕНСКА БЪЛГАРИЯ.

Документът е от 190 страници. Чете се като 1984. Отказите и одобренията са написани грамотно, вежливо, с уважение. Не очаквам засегнатите да коментират. Все пак ще има и други сесии, може обидчив чиновник да се засегне. Приятно четене. И наздраве. Аз си налях."

Поетът и художник Борис Роканов:

"Кои са членовете на журито, които през август обеща да обяви министър Банов? В съобщението няма дума по въпроса! Интересни са селекционерите. 90% от програмата, която ще предложим на делегатите от ЕС, е пълна самодейност, безхаберие и тъпота.

В моя проект "Гарите на Пловдив" аргументите издишат и показват пристрастие и обидна некомпетентност: "Със заявените 160 артисти - музиканти, актьори, художници, поети и др. на 5 пловдивски гари и над 40 изяви, проектът звучи колкото амбициозно, толкова и нереалистично. Изисква се огромна и перфектна организация за подобна полифонична структура, за която липсват индикации, че е възможна. " !?

Справка: Галерия "Ромфея", чрез която лансирам проекта, е на лидерите на пловдивското ВМРО, които са се доказали с организирането на избори и хиляди патриотични акции, та ще им се опънат 5 пловдивски гари и организирането на 40 артистични изяви, и то за период 6 месеца!

А относно: "Актът за създаване на организацията е копие, което не е заверено с "Вярно с оригинала" според изискванията на програмата" - при предварителната селекция при подаване на документите експертът, който върна нашия координатор за подобни забележки, не обърна внимание на това и прие пакета с документите. Сега аз питам, това какво означава?

При втория проект (в партньорство с Пловдивската опера) "Триумфът на операта" в аргументите на уважаемата комисия е посочено: "... включване на музика от европейски и български автори в програмата на един или поредица от стандартни оперни концерти...": което няма нищо общо с действителността. Проектът представлява цикъл "A tribute to Марин Големинов, Панчо Владигеров, Любомир Пипков, Петко Стайнов, Добри Христов, Георги Арнаудов" и касае САМО БЪЛГАРСКАТА ОПЕРНА СЦЕНА.

Предлагам конкурсът да се анулира (или преразгледа) и парите да се раздадат на пенсионерите и сираците, защото подборът в този си вид е пристрастен, лобистки и срам за България! Ако толкова искате да усвоите парите, изпийте ги братя, но не срамете и не подценявайте българската култура с такива самодейни пориви и чутовна пристрастност и обидна риторика."

 

„Жените са глупави да претендират, че са равни на мъжете. Те ги превъзхождат и винаги са ги превъзхождали.“

Уилям Голдинг, английски писател, роден на 19 септември преди 113 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.