Българският П.Е.Н. център изпрати отворено писмо до правителството на ГЕРБ, в което настоява да се спаси българската книга, култура и духовност. Базирайки се на нарастващата неграмотност в страната и все по-високите цени на учебници, учебни помагала и книги, настоява да се намали или премахне ДДС върху четенето, който е най-висок в Европа.
ПЪЛНИЯТ ТЕКСТ:
ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА ПРЕМАХВАНЕ НА ДДС ВЪРХУ КНИГИТЕ, УЧЕБНИЦИТЕ, УЧЕБНИТЕ ПОМАГАЛА И ПЕЧАТНИТЕ ИЗДАНИЯ
До г-жа Цвета Караянчева, Председател на Народното събрание на Република България
До г-н Бойко Борисов, Министър-председател на Република България
До г-н Владислав Горанов, Министър на финансите
До г-н Боил Банов, Министър на културата
До г-н Красимир Вълчев, Министър на образованието и науката
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,
Обръщаме се към Вас с голяма тревога за българската книга, култура и духовност. През изминалите три десетилетия у нас рязко нарасна неграмотността, намаля читателската публика и това до голяма степен се дължи на високите цени на българските книги, учебни помагала и печатни издания. Българските учебници (безплатни до 7 клас) остават скъпи за гимназиалния курс. И ако преди прехода се нареждахме сред най-четящите страни в света, с най-ниски цени и достъпност до книгите, сега е тъкмо обратното. Статистиката показва много тревожни данни.
Една от главните причини за тази негативна тенденция е високият процент на ДДС – един от най-високите в страните на Европейския съюз. Ето и справка относно данъка върху книгите в Европа:
Англия и Ирландия – 0%
Люксембург – 3%
Италия, Испания – 4%
Румъния, Хърватска, Кипър, Малта, Полша, Унгария – 5%
Франция – 5.5 %
Гърция, Швеция, Холандия, Португалия, Белгия, Гърция – 6%
Германия – 7%
Естония, Литва – 9 %
Словения – 9,5%
Австрия, Словакия, Финландия – 10 %
Латвия – 12 %
Чехия – 15 %
България – 20 %
А в Турция, която е извън ЕС, вече е 0 %! И ако една книга в съседна Румъния струва 5 лв., у нас цената на същата като обем и печат е минимум 12 лв. Високи са и цените на родните учебници и помагала, което затруднява материално голяма част от населението. Накратко казано: книгата днес стана недостъпна за българите.
Проблем е за библиотеките в страната, дори за тези в големите градове, да се снабдят с новите книги поради високите цени и ограничените им субсидии.
Издаването на книги у нас става все по-трудно – непрекъснато нарастващите цени на печата и хартията принудиха наши издатели да печатат продукцията си в далечен Китай! Високите данъци, сред които най-тежък е ДДС (наречен неслучайно от издателите и обществеността „данък- убиец” на българската книга и духовност!), авторските права, големите търговски отстъпки за разпространителите (достигащи 50 %!) – всичко това оскъпи и затрудни книгоиздаването. Авторите и преводачите са онеправдани и получават минимален процент за тежкия си творчески труд, ако изобщо книгата се реализира на книжния пазар при тези несъответстващи на родния жизнен стандарт цени. Някои издатели принуждават българските автори да заплащат за издаване на техните творби, обявявайки ги за непродаваеми. В основата на всичко това е крайната висока цена, в чието формиране на всеки етап се начислява 20% ДДС. Според статистиката българинът отделя годишно за книги едва 10 лв. Във всички страни на ЕС, а също и в редица други извън него, книгата се ползва с преференциална ДДС ставка. Колкото и парадоксално да звучи, у нас с преференции се ползват туризмът и хазартът!
Затова настояваме да преразгледате Закона за облагане с ДДС на издателските продукти. Предлагаме за учебниците и учебните помагала да се приеме 0% ДДС, за книги от български автори – 5%, за преводни книги – 7 %. Намалената ставка на ДДС е най-добрата подкрепа от страна на държавата, за да може индустрията да разполага с повече средства, които да инвестира в достойно заплащане на авторски права на писатели, илюстратори, преводачи и др., в по-разнообразна издателска продукция, в по-качествена полиграфична изработка, в по-добро разпространение и осигуряване на достъп до книгата, както и в инициативи за подкрепа на четенето.
Това писмо се подкрепя от всички членове на Българския П.Е.Н-център. С надежда, че българската книга ще оцелее!
БЪЛГАРСКИ П.Е.Н. център:
ЗДРАВКА ЕВТИМОВА, председател
Инициативата се подкрепя от:
СЪЮЗ НА БЪЛГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ – д-р Боян Ангелов, председател
СЪЮЗ НА ПРЕВОДАЧИТЕ В БЪЛГАРИЯ – Веселина Райжекова, председател
СЪЮЗ НА НЕЗАВИСИМИТЕ ПИСАТЕЛИ – акад. Марин Кадиев, председател
СДРУЖЕНИЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ – проф. Михаил Неделчев, председател
СЪЮЗ НА БЪЛГАРСКИТЕ ЖУРНАЛИСТИ – Снежана Тодорова, председател
СЪЮЗ НА НАРОДНИТЕ ЧИТАЛИЩА – д-р Николай Дойнов, председател
АСОЦИАЦИЯ „БЪЛГАРСКА КНИГА” – Велизара Добрева, председател