Свободни граждани, необвързани с нито една политическа сила или организация, организират жива верига за спасяването на „Двойната къща на Митови“ в София. Сградата, построена през 1907 г., е била паметник на културата. Тя се намира на ринговия булевард, оформен след Освобождението и застроен с фамилните къщи на видни хора, сред които и арх. Георги Тодоров. Булевардът се нарича „Фердинанд I” до края на Първата световна война. През 20-те години е преименуван на бул. „Христо Ботев”, а през 30-те – отново е върнато името бул. „Фердинанд I”. При социализма е наречен бул. „Ф. И. Толбухин”, а след 2000 г. - бул. „Васил Левски”. 

Протестната акция ще се състои на 29 април от 18 ч. на столичния булевард „Васил Левски“ №19.

„Когато някой реши, че може да направи подземен паркинг на мястото на паметник на културата, когато някой с цялата си арогантност заявява, че ще запази този паметник на културата, ако гражданите му го възстановят. Когато министър на културата еднолично решава, че паметник на културата не се вписва хармонично в пространството, няма начин да не заявиш позиция. За паметник на културата или подземен гараж?

На 29.04.2017 от 18:00ч. заповядайте на бул. Васил Левски 19“, се казва в обръщението на гражданите, публикувано във „Фейсбук“.

ПЕТИЦИЯТА

ПАМЕТНИК НА КУЛТУРАТА или ПОДЗЕМЕН ГАРАЖ

ДО ПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ Г-Н РУМЕН РАДЕВ  

ДО ГЛАВНИЯ ПРОКУРОР НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ Г-Н СОТИР ЦАЦАРОВ  

ДО ОМБУДСМАНA НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ Г-ЖА МАЯ МАНОЛОВА  

ДО КМЕТА НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА Г-ЖА ЙОРДАНКА ФАНДЪКОВА  

 ДО СТОЛИЧЕН ОБЩИНСКИ СЪВЕТ

 

Двойната къща, доскоро паметник на културата, собственост на поредния бизнесмен с псевдоним - Киро Японеца на адрес гр. София, бул. "Васил Левски" 19.

"Рашидов отменя статута й на 11 ноември 2016, между двата тура на президентските избори, отбелязва репортерът Росен Цветков. Пред БиТиВи от Министерството на културата потвърждават за промяната в статута на къщата – защото било установено, че тя „стои чуждо и нехармонично в средата около нея и липсва частен интерес за нейното запазване”."

Когато започнва да се прави билдинга до къщата - паметник на културата, някак се установява, че бизнес сградата ще стои хармонично, нали. Как пък и двете са на един и същи собственик, който споделя смутено, че ако ние му възстановим къщата, той ще я запази. Нямало частен интерес, пък си има мастит бизнесмен собственик?

Има безброй примери по света как един паметник на културата може да бъде запазен и под него, ако собственикът желае да има и подземен гараж.

Какъв е този министър на културата, който еднолично, еднолично ли?!, ще решава, че паметник на културата не му стоял хармонично. 

"Къщата е построена преди 110 години, неин архитект е Георги Тодоров. Намирала се е на т. нар. след Освобождението Рингов булевард. Статута „паметник на културата“ къщата придобива през 1976 г." 

„Яворов ли е живял [в нея], или Иван Вазов? Кой е живял тук?" пита японецът. Не можем да го виним, японец е.

 

Искане на подписалите петицията:

1. Незабавно спиране разрушаването на Двойната къща.

2. Незабавно разследване кой освен министър Вежди Рашидов участва в решението за отмяна статута на тази къща.

3. Незабавни оставки и разследване на всички допринесли пряко или косвено към състоянието на този паметник на културата както и незабавно разследване сделката относно покупко-продажбата й.

4. Незабавно изготвяне от страна на Столична община на списък с всички къщи, паметници на културата в подобно или близко състояние, както и незабавни мерки относно реставрацията и консервацията им според ЗКН.

 ПЕТИЦИЯТА ТУК

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.