Още една сграда в Габрово, строена през 30-те години на ХХ век, ще бъде съборена. Това е т. нар. „Розовата къща” –  намираща се  на ул. „Баждар“ и бул. „Васил Априлов“.

„Габрово е поверено на войнстващата посредственост!

На преден план е Розовата Къща, която вече я събарят .

Инициативата е на кметската администрация и е част от "проект" за свързване на две улици с „къса връзка " и миниатюрно кръгово кръстовище. И всичко това ще изяде пешеходно пространство в паркова среда покрай река Синкевица.

За двете красиви сгради, които общината е успяла овреме да отчужди и вече събаря, ще си спомняме по снимките от днес и вчера. Но според мнозинството, зомбирано от Видимите Резултати : това са " две съборетини, некви коптори. Култура , такава е културата на сивата маса”, написа във „Фейсбук” Мартин Микуш.

Той е архитект, специализирал урбанизъм в САЩ. Завърнал се е в Габрово, където търси връзката със земята и традициите.

Форумът „Български архитектурен модернизъм” също публикува позицията си във „Фейсбук”:

„За съжаление съвсем наскоро бяхме застигнати от тъжната вест, че дните на една прекрасна сграда от 1930-те в Габрово са преброени. Зданието с изключително интересна фасада в духа на своето време, намиращо се ъгъла на ул. „Баждар“ и бул. „Васил Априлов“, съвсем скоро ще бъде съборенo за да се изгради пътно съоръжение (кръгово движение) на негово място. Както се вижда oт снимката, сградата е запазена в автентичност, което в един по-културен свят, би било оценено като важна предпоставка за реставрация.”

  • SOS

    През очилата на Владо Пенев

     Фашизмът стигна до театъра и тръгна да бие актьорите. Вече можем ли да го видим? Или ни трябват очилата на Владо Пенев, за да ни се проясни? 

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин