Филмът "Опенхаймер" продължава да печели награди. Биографичният епос на режисьора Кристофър Нолан беше удостоен с водещия приз, наградата за актьорски състав, и отличия за актьорите Килиън Мърфи и Робърт Дауни младши на 30-ото издание на наградите на Гилдията на актьорите в САЩ (SAG), отбелязват световните медии.

Историята на американския учен Робърт Опенхаймер вече спечели журито на "Златен глобус" и БАФТА. Наградите на SAG са смятани за едни от най-точните прогнози за "Оскар",  което предапределя успеха на филма и на америкнските филмов фестивал.

Наградите на Гилдията на актьорите обаче невинаги означават успех за "Оскар". Две от последните пет победни продукции - The Trial of the Chicago 7 и "Черната пантера, не спечелиха награди на Академията. Но през последните две години всичките пет водещи награди на SAG - за актьорски състав и за най-добри актьори, кореспондираха с наградените с "Оскар", включително актьорските състави на "Всичко навсякъде наведнъж" и "CODA: Дете на глухи родители."

Най-вълнуващата победа е за Лили Гладстоун за най-добра актриса във водеща роля в "Убийците на цветната луна" на Мартин Скорсезе. Това е било най-оспорваната категория, заради конкуренцията с Ема Стоун за "Клети създания". На Гладстоун се възлагат много повече очаквания, отколкото на който и да било друг претендент за "Оскар" тази година. Нейна победа би била първа за коренното население на Америка.

"Ние носим емпатия в един свят, който се нуждае толкова много от нея", е казала Гладстоун. "Толкова е лесно да се дистанцираме. Толкова е лесно да се затворим, да спрем да изпитваме чувства. И ние всички продължаваме смело да чувстваме. Това прави хората човеци. Това извежда хората от сенките, дава видимост".

Килиън Мърфи  спечели наградата на Гилдията на актьорите за най-добър актьор във водеща роля, както и преди това "Златен глобус" и БАФТА, което навежда на очакването, че ще получи и "Оскар".

Робърт Дауни младши и Давайн Джой Рандолф бяха отличени с наградите съответно за най-добър актьор и актриса в поддържаща роля. Така те се утвърдиха като фаворити за "Оскар". Дауни младши триумфира над Райън Гослинг ("Барби"). Изпълнението на Рандолф в "Заседнали" е пробив в кариерата на 37-годишната актриса.

Барбра Стрейзанд получи приза си за цялостно творчество от Дженифър Анистън и Брадли Купър.

"Помня как мечтаех да стана актриса като тийнейджърка, седнала в леглото си с кутия сладолед и филмово списание", каза актрисата. Тя разказа как била хлътнала по Марлон Брандо. Стрейзанд почете и евреите пионери в Холивуд. "Сега мечтая за свят, където предразсъдъците са част от миналото", е споделила тя.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„У дома в кухнята виси нож от снимките на „Фатално привличане". Най-добрият начин да напомни на обкръжаващите, че не трябва да обиждат жените.“

Глен Клоуз, американска актриса, родена на 19 март преди 78 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж.