ХРИСТО ХРИСТОВ, desebg.com

Част от „вражески настроените” елементи от интелигенцията в Стара Загора възхваляват и изкуството на капиталистическите държави.

Това е констатирала местната Държавна сигурност през 1952 г. в отчетен доклад по линия на интелигенцията за времето от януари до април 1952 г., който desebg.com публикува онлайн.

В него е посочено, че характерни прояви на вражеска дейност не са констатирани. В същото време обаче „се чувства известна предпазливост сред вражеските кръгове”, които са се страхували да коментират открито, тъй като имало много „шпиони”, които следели хората кой какво върши.

Дадени са и примери с отделни представители на интелигенцията като служител в операта и друг човек – адвокат, които действително са следени от ДС.

Като неотложна задача е поставено да се създаде агентура сред учителите „тъй като са установени доста врагове сред техните среди”.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Правителство, което повиши цената на бирата, неминуемо пада от власт.”

Ярослав Хашек, чешки писател, роден на 30 април преди 142 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.