Новата книга за супер шпионина Джеймс Бонд „Trigger Mortis“, написана по записки на Ян Флеминг от Антъни Хоровиц, ще излезе на 8 септември, обяви в. „Гардиън“. Сюжетът на романа е продължение на „Голдфингър“. Той нашумя и с авторската си книга за Шерлок Холмс „Домът на коприната“ . Британецът е известен с отличните си сценарии на два телевизионни сериала, познати на българската публика – „Убийства в Мидсъмър” и „Войната на Фойл”. Автор е и на много успешната тийн поредица за Алекс Райдър. Писателят даде интервю за welt.de, публикуваме го със съкращения. 

-------------------------------------------------------

Майка ви сигурно ви е чела „Франкенщайн” и „Дракула” като малък?

- Да, за лека нощ.

Нямахте ли кошмари?

- Не. Но всъщност майка ми не ми четеше романите, а ми разказваше филмите – с Борис Карлов като Франкенщайн и Кристофър Лий като Дракула. Бил съм 7- или 8-годишен. Тези филмови истории бяха повече комични, отколкото страшни. Гледах ги на кино доста по-късно, когато пораснах. 

Когато сте били на 13 г., майка ви ви е подарила човешки череп. Как така?

- Този череп ме гледа от етажерката ми. Това е истински човешки череп. Исках на всяка цена да имам, защото се интересувах пламенно от мозъка и начина, по който мислим. И от смъртта. Исках да надникна в него. Затова преследвах майка ми да ми подари череп за Коледа. Не знам кое е по-странното: че един 13-годишен си беше пожелал такова нещо или че майка ми излезе и ми го купи. 

Имам голям респект към този череп. Той всеки ден ми напомня, че времето ми на тази земя е ограничено. 

От години имате доста работа. Когато не пишете собствените си романи, пишете продължения на Конан Дойл и Флеминг. Как се сдобихте с тази чест?

- Куриозно. В британската художествена литература има само двама герои, които не се променят – Шерлок Холмс и Джеймс Бонд. Изгълтах книгите за тях като млад, а сега ги дописвам. Холмс благодарение на тв сериала с Бенедикт Къмбърбач и на филмите с Робърт Дауни-младши е много популярен сред младите зрители. 

Тези адаптации нямат много общо с книгите. Правата на Дойл изтичат през 2022 г. и организацията, която ги държи, иска отново да върне публиката към книгите. Обърнаха се към мен заради сериала „Войната на Фойл”, на който написах сценария и който стана много успешен. 

Книгите за Бонд и Холмс все още са бестселъри, филмите за тях се гледат от млади хора. Как си обяснявате успеха на тези старомодни герои?

- И двамата са архетипи. Бонд е еталон за всички останали агенти, Холмс е първият частен детектив от този вид, той е дядото на модерната криминална литература. Книгите са толкова интересни заради особената му връзка с асистента му д-р Уотсън. За мен това е най-голямото приятелство в литературата. Холмс е хладен, Уотсън е интелигентен и човечен. Обичаме тези книги, защото харесваме това приятелство. 

Как реагира писателското ви его на факта, че все пак трябва да влезете в рамките на тези образи?

- Вътре в тези рамки аз разполагам с доста свобода. Обяснил съм ясно, че пиша само за теми, които ме интересуват. Не пиша това, което другите ми предлагат. Бих могъл да измисля приятелка на Холмс, ако ще послужи на сюжета ми. Или бих могъл да изстрелям Бонд на луната. Но наистина, това са книги, които са доста по-различни от останалите, които пиша. Бонд и Холмс са герои от моето детство, придружавали са ме през целия ми живот. Интересно е да имитирам други автори. Анализирам езика им и се опитвам да открия защо тези книги са толкова успешни. Това е творческо упражнение. Като автор трябва да остана невидим. 

Бонд ще стане ли непушач?

- Ако му отнема цигарата, ще навредя на характера му. Поведението му ще е: „Пушенето ще ме убие. Е, и?”

 

  • SOS

    През очилата на Владо Пенев

     Фашизмът стигна до театъра и тръгна да бие актьорите. Вече можем ли да го видим? Или ни трябват очилата на Владо Пенев, за да ни се проясни? 

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин