„Държавна сигурност и българското музикално изкуство“ е новият сборник, издаден от Комисията по досиетата. Той излиза под №37 от поредицата „Из архивите на ДС” и разкрива важни моменти от развитието на музикалното изкуство в България по време на комунистическия режим, съобщи desebg.com.

Премиерата му е днес, 13 март, от 16,30 ч. в Националната опера в София.

Фототипното издание хвърля светлина върху ролята на Държавна сигурност за осъществяване на партийната политика по отношение на музикалното изкуство.

Главна цел на тази политика е превръщането на музикално-сценичното изкуство, което е един от водещите жанрове на музикалната култура във „войнстващо изкуство по посока на идеологическа борба и мощен инструмент за идеологическо общуване с другите народи“.

Опитите за политизиране и идеологизиране на музикалното изкуство в България по време на комунизма се превръщат в сериозна пречка за неговото развитие.

Български оперни певци, инструменталисти, диригенти и режисьори, които не намират подходящи условия за развитие в комунистическа България, без значение на техния произход и партийна принадлежност, търсят възможност за изява на сцените на западноевропейските театри. Голяма част от тях получават международно признание и допринасят за утвърждаване на българското музикално изкуство по света.

В сборника са включени 120 фотокопия на оригинални документи, съхранявани в Централизирания архив на Комисията по досиетата.

Архивните материали са структурирани в два тематични раздела:

Дейността на ДС в развитието на музикално-сценичното изкуство в България, опера и балет.

ДС и Съюза на музикалните дейци – Софийска държавна филхармония и естрадна и танцова музика.

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.